Trwa ładowanie...

Sąd Konstytucyjny zawiesza referendum w Katalonii

Sąd Konstytucyjny Hiszpanii zawiesił w zaplanowane na listopad przez władze Katalonii referendum w sprawie niepodległości tego regionu. Z wnioskiem o uznanie tego plebiscytu za nielegalny zwrócił się do sądu rząd w Madrycie.

Share
Sąd Konstytucyjny zawiesza referendum w Katalonii
Źródło: PAP/EPA, Fot: Alberto Estevez
d1664t8

Sąd podjął jednomyślnie decyzję o zawieszeniu planowanego głosowania do czasu, aż wysłucha argumentów stron; proces ten może zając miesiące, a nawet lata - poinformowały źródła sądowe. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią premier Mariano Rajoy zwrócił się w poniedziałek do sądu z wnioskiem o uznanie referendum za nielegalne, argumentując, że jest ono niezgodne z ustawą zasadniczą.

- W kwestiach dotyczących suwerenności głosować muszą, zgodnie z konstytucją z 1979 roku, wszyscy Hiszpanie, a nie tylko pięć milionów osób, które byłyby do tego uprawnione zgodnie z planem Artura Masa - powiedział premier, odnosząc się do projektu szefa autonomicznych władz katalońskich, który w sobotę podpisał dekret w sprawie przeprowadzenia 9 listopada referendum umożliwiającego konsultację dotyczącą tego, czy Katalończycy chcą niepodległości.

d1664t8

Rajoy podkreślił też, że konstytucja kraju "oparta jest na założeniu o niepodzielności państwa hiszpańskiego" i zapis ten w przyszłości może zostać zrewidowany, ale obowiązkiem rządu jest go bronić.

W sobotę wicepremier i rzeczniczka rządu Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria Anton, ostrzegła, że procedura odwołania się do Sądu Konstytucyjnego automatycznie zawiesi obowiązywanie dekretu katalońskich władz, jak i uchwalone prawo pozwalające na jego ogłoszenie.

W zeszłym tygodniu kataloński parlament przegłosował ustawę, na mocy której można będzie przeprowadzić nie referendum w sprawie niepodległości, lecz referendum - jak to określono - umożliwiające konsultację dotyczącą tego, czy Katalończycy chcą niepodległości.

Z tego powodu głosowanie w Katalonii nie mogłoby doprowadzić do secesji regionu, lecz jedynie sprawdzić, czy większość opowiada się za takim rozwiązaniem. W takim przypadku szef autonomicznych władz katalońskich uzyskałby polityczny mandat pozwalający mu na negocjowanie z Madrytem w sprawie niepodległości.

Według sondaży znakomita większość Katalończyków opowiada się za przeprowadzeniem referendum, ale zwolenników secesji jest mniej więcej tyle samo, ilu jej przeciwników.

d1664t8

Podziel się opinią

Share
d1664t8
d1664t8
Więcej tematów