Saakaszwili: Kwaśniewski wyraził chęć udziału w radzie reform na Ukrainie
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który w Kijowie kieruje międzynarodową radą ds. reform przy prezydencie Ukrainy, napisał na Facebooku, że chęć wejścia do tej rady wyraził Aleksander Kwaśniewski.
"Wielki przyjaciel Ukrainy, były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski wyraził chęć wejścia w skład rady" - napisał Saakaszwili. Jak dodał, "zasadniczą zgodę" w kwestii udziału w radzie wyraził też amerykański senator John McCain.
Kwaśniewski powiedział, że propozycję wejścia w skład rady złożył mu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czasie obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Gdańsku. - Oczywiście, odpowiedziałem, że tak, bo zajmuję się Ukrainą tak długo i chętnie pomogę - podkreślił. Dodał, że nie zna jeszcze szczegółów tego, jak będzie wyglądać praca w radzie.
Saakaszwili wymienił też zatwierdzonych dotąd członków rady. Są to: szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmar Brok, polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (PO), były szef MSZ Szwecji Carl Bildt, byli premierzy Litwy i Słowacji - Andrius Kubilius i Mikulasz Dzurinda oraz szwedzki ekonomista Anders Aslund.
Jest to podstawowy skład rady, który będzie rozszerzany - podkreślił Saakaszwili. Jak dodał, rozmowy na temat udziału prowadzone są z "jeszcze kilkoma wybitnymi międzynarodowymi działaczami".
To międzynarodowe ciało ma za zadanie "pomóc Ukrainie w przeprowadzeniu reform poprzez rzeczowe doradztwo i aktywne stanowisko we wspieraniu Ukrainy na arenie międzynarodowej". Według Saakaszwilego co dwa tygodnie rada publikować będzie raport o przebiegu reform.
Saryusz-Wolski podkreślił, że rada jeszcze nie zainaugurowała oficjalnie swojej działalności. Pięciu członków rady - obok polskiego eurodeputowanego: Saakaszwili, Kubilius, Dzurinda i Brok - odbędzie nieformalną naradę w czasie spotkania liderów Europejskiej Partii Ludowej z politykami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Spotkanie to poprzedzi z kolei zaplanowany pod koniec maja szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze z udziałem sześciu krajów objętych tym unijnym programem - Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy.
Saryusz-Wolski dodał, że rada będzie doradzała prezydentowi Ukrainy w zakresie reform państwa oraz wdrażania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy UE a Ukrainą. W radzie zasiadać będzie dwóch Polaków. - Ukraińcy są zainteresowani naszymi doświadczeniami transformacyjnymi, ale też chcą kopiować nasze doświadczenie, jeżeli chodzi o integrację z Unią - mówił europoseł.
Jak poinformowano w środę wieczorem, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o składzie rady ds. reform oraz jej regulamin. Zgodnie z tymi przepisami rada jest organem konsultacyjnym przy prezydencie Ukrainy. Ma przedstawiać rekomendacje w kwestii reform na podstawie najlepszych doświadczeń międzynarodowych i będzie kierować te propozycje do ukraińskiej narodowej rady ds. reform. Rada międzynarodowa ma także analizować te propozycje, które rozpatrywane są w narodowej radzie ds. reform. Międzynarodowa rada będzie zbierać się nie rzadziej niż raz na kwartał.