ŚwiatSaakaszwili: Kwaśniewski wyraził chęć udziału w radzie reform na Ukrainie

Saakaszwili: Kwaśniewski wyraził chęć udziału w radzie reform na Ukrainie

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który w Kijowie kieruje międzynarodową radą ds. reform przy prezydencie Ukrainy, napisał na Facebooku, że chęć wejścia do tej rady wyraził Aleksander Kwaśniewski.

Saakaszwili: Kwaśniewski wyraził chęć udziału w radzie reform na Ukrainie
Źródło zdjęć: © WP | Konrad Żelazowski

"Wielki przyjaciel Ukrainy, były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski wyraził chęć wejścia w skład rady" - napisał Saakaszwili. Jak dodał, "zasadniczą zgodę" w kwestii udziału w radzie wyraził też amerykański senator John McCain.

Kwaśniewski powiedział, że propozycję wejścia w skład rady złożył mu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czasie obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Gdańsku. - Oczywiście, odpowiedziałem, że tak, bo zajmuję się Ukrainą tak długo i chętnie pomogę - podkreślił. Dodał, że nie zna jeszcze szczegółów tego, jak będzie wyglądać praca w radzie.

Saakaszwili wymienił też zatwierdzonych dotąd członków rady. Są to: szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmar Brok, polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (PO), były szef MSZ Szwecji Carl Bildt, byli premierzy Litwy i Słowacji - Andrius Kubilius i Mikulasz Dzurinda oraz szwedzki ekonomista Anders Aslund.

Jest to podstawowy skład rady, który będzie rozszerzany - podkreślił Saakaszwili. Jak dodał, rozmowy na temat udziału prowadzone są z "jeszcze kilkoma wybitnymi międzynarodowymi działaczami".

To międzynarodowe ciało ma za zadanie "pomóc Ukrainie w przeprowadzeniu reform poprzez rzeczowe doradztwo i aktywne stanowisko we wspieraniu Ukrainy na arenie międzynarodowej". Według Saakaszwilego co dwa tygodnie rada publikować będzie raport o przebiegu reform.

Saryusz-Wolski podkreślił, że rada jeszcze nie zainaugurowała oficjalnie swojej działalności. Pięciu członków rady - obok polskiego eurodeputowanego: Saakaszwili, Kubilius, Dzurinda i Brok - odbędzie nieformalną naradę w czasie spotkania liderów Europejskiej Partii Ludowej z politykami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Spotkanie to poprzedzi z kolei zaplanowany pod koniec maja szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze z udziałem sześciu krajów objętych tym unijnym programem - Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy.

Saryusz-Wolski dodał, że rada będzie doradzała prezydentowi Ukrainy w zakresie reform państwa oraz wdrażania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy UE a Ukrainą. W radzie zasiadać będzie dwóch Polaków. - Ukraińcy są zainteresowani naszymi doświadczeniami transformacyjnymi, ale też chcą kopiować nasze doświadczenie, jeżeli chodzi o integrację z Unią - mówił europoseł.

Jak poinformowano w środę wieczorem, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o składzie rady ds. reform oraz jej regulamin. Zgodnie z tymi przepisami rada jest organem konsultacyjnym przy prezydencie Ukrainy. Ma przedstawiać rekomendacje w kwestii reform na podstawie najlepszych doświadczeń międzynarodowych i będzie kierować te propozycje do ukraińskiej narodowej rady ds. reform. Rada międzynarodowa ma także analizować te propozycje, które rozpatrywane są w narodowej radzie ds. reform. Międzynarodowa rada będzie zbierać się nie rzadziej niż raz na kwartał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (159)