Ponownie zakwitły niektóre drzewa. Nie tylko temperatura ma na to wpływ

Spacerując ulicami Lublina, możemy zauważyć, że na niektórych drzewach pojawiają się o tej porze roku kwiaty. Z jednej strony jest to spowodowane negatywnym skutkiem wysokich temperatur, z drugiej zaś szkodnikami występującymi na konkretnych gatunkach drzew.

Lublin
Lublin
Źródło zdjęć: © Lublin112.pl | KM

Jesienne kwitnienie drzew jest rzadkim zjawiskiem i nie jest typowym zachowaniem dla większości drzew i krzewów w naszej szerokości geograficznej. Kwitnienie drzew w odpowiednim sezonie ma kluczowe znaczenie dla ich rozmnażania i przetrwania, więc naturalnie drzewa dostosowują się do cykli sezonowych.

Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak nagła zmiana temperatury, mogą wpłynąć na kwitnienie drzew w nietypowych porach roku. Na przykład, bardzo ciepła jesień może zdezorientować niektóre rośliny i skłonić je do wydawania kwiatów. Jak informuje Monitoring Obywatelski Drzew, takie anomalie pojawiają się po suchym lecie, kiedy niektórym drzewom – na szczęście zwykle nie całym, tylko kilku gałęziom – "myli się" ten okres suszy z zimą, a jesienne deszcze uznają za początek wiosny. Nie jest to nic nowego – takie zjawiska obserwuje się od lat.

W przypadku kasztanowców na ich kwitnienie o tej porze wpływ mają szkodniki, żerujące na drzewie. Są okazy, które nie mają już liści, wyglądają na obumarłe lub uschnięte, ale na końcach ich gałęzi pojawiają się kwiaty. Tak dzieje się np. na drzewie w rejonie skrzyżowania ul. Muzycznej z ul. Narutowicza. Patrząc na kwiaty, można odnieść wrażenie, że drzewo jest zdrowe. Niestety są okazy, które mają zaburzony cykl życia przez szkodniki i nie są w stanie prawidłowo przygotować się do zimy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Moment katastrofy samolotu Ił-76. Należał do grupy Wagnera

– Co powtórne kwitnienie oznacza dla drzew? Niewątpliwie "zużywają się" pąki przygotowane na wiosną. Ale takie jesienne kwitnienie jest zwykle mało obfite, a zapasów przygotowanych na wiosnę sporo, toteż przeważnie nic złego się nie dzieje. Oczywiście bujne kwitnienie mogłoby osłabić drzewo, ale to chyba rzadkie przypadki. Czy można powiązać takie zjawiska ze zmianami klimatu? Badań na razie chyba nie ma, ale skoro mamy coraz częściej gorące i suche lata na skutek zmian klimatycznych właśnie, to pewnie zachodzi tu jakiś związek – czytamy na stronie Monitoringu Obywatelskiego Drzew.

Warto zauważyć, że różne gatunki drzew kwitną w różnych porach roku, co jest częścią ich adaptacji do konkretnej lokalizacji i warunków klimatycznych. Kwitnienie drzew jest ważnym procesem w ekologii i ekosystemach, ponieważ ma wpływ na zachowanie różnorodności biologicznej i wpływa na właściwe funkcjonowanie przyrody.

Należy pamiętać, że zaburzenia w kwitnieniu drzew mogą być wynikiem jednego lub wielu czynników jednocześnie. Objawem zaburzenia cyklu wegetacyjnego drzew są właśnie pojawiające się kwiaty. Dochodziło już w poprzednich latach do podobnych sytuacji.

Źródło artykułu:lublin112.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (23)