ŚwiatRzuć palenie z Unią Europejską

Rzuć palenie z Unią Europejską

Komisja Europejska rozpocznie w czerwcu kampanię antynikotynową skierowaną głównie do młodzieży, by pokazać m.in., że palenie jest niemodne i śmieszne oraz może stać się obsesją, której palacze podporządkowują swoje życie.

Rzuć palenie z Unią Europejską
Źródło zdjęć: © AFP

Wszystkie kraje UE rozpoczną 6 czerwca, w ramach kampanii "Pomóżmy żyć bez tytoniu", emisję trzech filmów reklamowych, które dotykają różnych aspektów uzależnienia od papierosów. W Polsce emitować je będą TVP1, TVP2 i TVN.

Kolejno przedstawiają one: nastolatka poddanego presji rówieśników, żeby zaczął palić; dorosłego, który usiłuje zerwać z nałogiem oraz osobę niepalącą, która musi znosić dym z papierosów. Zamiast papierosów bohaterowie "palą" trąbki urodzinowe robiąc przy tym trochę hałasu.

Chcemy ośmieszyć palenie, dlatego papierosy zmieniają się w trąbki (...) Palenie jest po prostu czymś nudnym, niemądrym, śmiesznym, negatywnym - powiedział przedstawiając szczegóły kampanii antynikotynowej komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianou. Pokreślił, że "młodzież nie może czuć się osamotniona. Musi czuć, że chcemy jej pomóc".

Komisja Europejska zamierza wydać na kampanię około 70 mln euro. W ramach akcji, której drugi etap planowany jest jesienią, udostępniona będzie specjalna strona internetowa www.help-eu.com. Każdy zainteresowany znajdzie tam porady dotyczące np. tego jak zerwać z nałogiem lub jaki wpływ na zdrowie i otoczenie ma palenie.

Dodatkowo kraje UE będą mogły również skorzystać ze specjalnie przygotowanych baz danych zawierających tzw. zdjęcia ostrzegawcze, które pokazują zaczernione płuca, czy psujące się zęby i będą mogły umieszczać je na opakowaniach papierosów.

Odpowiadając na zarzut, że UE z jednej strony prowadzi kampanię antynikotynową, a z drugiej nadal dopłaca do produkcji tytoniu komisarz Kyprianou powiedział, że "UE będzie dążyć do wyeliminowania subsydiów do 2010 roku".

Obecnie wydaje na dopłaty do produkcji tytoniu około 1 mld euro rocznie wspierając około 100 tys. unijnych rolników.

Klaudia Balcerowiak

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)