Rzeźby z Wersalu do adopcji
W zależności od możliwości finansowych można "zaadoptować" jedną z 300 rzeźb zdobiących park w Wersalu - władze słynnego pałacu w taki niecodzienny sposób chcą zdobyć fundusze na renowację ogrodowych dzieł sztuki. Zaopiekować się można śpiącą Ariadną Corneille'a Van Cleve z 1688 roku lub samym Apollinem.
21.10.2005 21:26
W mecenacie można uczestniczyć wpłacając już od 150 euro. Datki tej wysokości przeznaczone są na odnowienie popiersia rzymskiego cesarza Karakalli - dzieła francuskiej szkoły rzeźby z XVII wieku, wzorującej się na rzeźbach antycznych. Popiersie ma 80 cm wysokości i należy do grupy 25 biustów zdobiących amfiteatr przed Wielkim Kanałem.
Po wiosennych oględzinach wybrano rzeźby najbardziej potrzebujące renowacji - powiedziała w piątek zajmująca się w Wersalu programem mecenatu Serena Gavazzi.
26 rzeźb potrzebuje pilnie zabiegów konserwatorskich. Ich "adpocją" mogą zająć się małe i średnie przedsiębiorstwa.
"Są to wspaniałe dzieła, których restauracja wymaga względnie skromnego budżetu" - od 3 do 30 tysięcy euro - poinformowała Gavazzi.
Do tej pory adoptowano już 20 rzeźb i na wiosnę ruszy druga fala restauracji i adopcji.
Rzeźby do adopcji i już adoptowane można obejrzeć na internetowej stronie (http://www.chateauversailles.fr/fr/1_Adoptez_une_statue_du_parc.php) i zapoznać się z opisem zakresu koniecznych zabiegów konserwatorskich.
Za 21 tysięcy euro można zostać mecenasem wysokiego na 2,4 m marmurowego posągu dłuta Mathieu Lespagnandelle (1616-1689), przedstawiającego Flegmatyka. Rzeźba ta, jedna z uosabiających cztery temperamenty, uległa erozji i trzeba ją odnowić. O 10 cm niższy marmurowy Choleryk Jacquesa Houzeau (1624-1691) znalazł już opiekuna.
Za 200 tysięcy euro można patronować trzem grupom białych marmurów w sztucznej grocie z wodospadem w pobliżu samego pałacu. Składa się na nią 15 rzeźb Girardona, Renaudina, Guerina i Marsy'ego. Zrealizowane w latach 1672-1677, stanowią jedną z najpiękniejszych marmurowych rzeźb w ogrodach Wersalu i przedstawiają kąpiel Apollina. Są w bardzo złym stanie, popękane, pokryte osadami mineralnymi; marmur, z którego je zrobiono, kruszeje. Wymagają pilnego ratunku.