Trwa ładowanie...
d17negp
24-10-2007 19:30

Rzepliński kandydatem na ministra sprawiedliwości?

Prof. Andrzej Rzepliński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka jest jednym z kandydatów na ministra sprawiedliwości w nowym rządzie - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa (PAP) od pragnącego zachować anonimowość znanego prawnika, kolegi profesora. Jako kandydatów na tę funkcję wymienia się też prof. Andrzeja Zolla - b. prezesa Trybunału Konstytucyjnego i b. Rzecznika Praw Obywatelskich, a także posła PO Cezarego Grabarczyka, adwokata.

d17negp
d17negp

PAP ustaliła, że przedstawiciele Platformy Obywatelskiej rozmawiali na ten temat z Rzeplińskim. Politycy PO podkreślają zarazem, że nic jeszcze nie jest przesądzone, bo nadal rozważane są kandydatury Zolla i Grabarczyka.

Przepisy wymagają, by ministrem sprawiedliwości był prawnik mający uprawnienia sędziego, prokuratora, adwokata lub radcy prawnego, albo tytuł naukowy z prawa - tym samym wymieniana w mediach kandydatura Julii Pitery (polonistki z wykształcenia) wydaje się nieprawdopodobna.

Nic mi o tym nie wiadomo - powiedział sam Andrzej Rzepliński.

Prof. Rzepliński ma 58 lat. W 1971 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, w 1978 roku obronił pracę doktorską z zakresu kryminologii, w 1990 roku - habilitacyjną, a od 2000 roku ma tytuł profesora. Od 1991 roku pełni funkcję dziekana na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW oraz kierownika Ośrodka Badań Praw Człowieka na tym wydziale.

d17negp

Jest członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce, pełni też funkcję sekretarza w powołanej przez Komitet Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; był doradcą prezesa IPN Leona Kieresa oraz ekspertem komisji parlamentarnych. Współtworzył m.in. konstytucję RP, ustawę lustracyjną oraz ustawę o IPN. Pełni też funkcję eksperta w wielu międzynarodowych organizacjach.

Gdy w styczniu 1998 r. Rzepliński był kandydatem Unii Wolności na Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, do wyboru zabrakło mu dwóch głosów. W lipcu 2005 r. Sejm wybrał Rzeplińskiego, który kandydował z poręki PO, na Rzecznika Praw Obywatelskich, ale wybór ten zablokował Senat. Ostatecznie RPO został Janusz Kochanowski.

Od 1971 do 1981 roku Rzepliński był członkiem PZPR, z partii usunęły go władze PZPR. Od 1980 do 1989 r. należał do NSZZ "Solidarność", a od 1995 do 1996 roku był członkiem Ruchu Stu.

d17negp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17negp
Więcej tematów