Trwa ładowanie...

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow o brytyjskim śledztwie ws. Litwinienki: to zatruje atmosferę w naszych stosunkach dwustronnych

• Rzecznik Kremla skomentował brytyjskie śledztwo ws. śmierci Litwinienki
• Pieskow określił brytyjskie dochodzenie "quasi-śledztwem"
• Brytyjski raport potwierdza związek między śmiercią b. agenta FSB a władzami Rosji
• Wg śledczych Władimir Putin prawdopodobnie zaaprobował operację w celu zabicia Litwinienki

Share
Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow o brytyjskim śledztwie ws. Litwinienki: to zatruje atmosferę w naszych stosunkach dwustronnych
Źródło: AFP, Fot: VASILY MAXIMOV
dgpqt0p

- Takie quasi-śledztwa, jak to, o którym mowa jest dzisiaj, niewątpliwie mogą jeszcze bardziej zatruć atmosferę w naszych stosunkach dwustronnych - powiedział Pieskow, którego cytuje agencja TASS.

- Zawsze ceniliśmy sobie dobre relacje z W. Brytanią. Po tragedii z Litwinienką Rosja liczyła na ścisłe współdziałanie, współpracę z Brytyjczykami w badaniu tej sprawy. Niestety, Brytyjczycy postanowili zamrozić nie tylko współdziałanie, ale także dialog w przeważającej większości sfer - oznajmił sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

dgpqt0p

Pieskow dodał, że "Rosja nigdy nie była inicjatorką takiego zamrożenia dwustronnych relacji".

Śledztwo Brytyjczyków

Z ogłoszonych w czwartek w Londynie rezultatów brytyjskiego śledztwa w sprawie śmierci Litwinienki wynika, że operację Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB)
, mającą na celu zabicie tego byłego rosyjskiego agenta, prawdopodobnie zaaprobował Putin.

Czwartkowy raport kończy roczne śledztwo w sprawie śmierci Litwinienki, konkludując, że za morderstwem stało dwóch obywateli FR: Andriej Ługowoj i Dmitrij Kowtun, którzy "z dużym prawdopodobieństwem działali na zlecenie FSB w ramach operacji, na którą zgodę prawdopodobnie wydał Nikołaj Patruszew (ówczesny szef FSB) i prezydent Władimir Putin".

Ługowoj jest obecnie deputowanym do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, z prokremlowskiej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego. Natomiast Patruszew, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Putina, pełni aktualnie funkcję sekretarza Rady Bezpieczeństwa FR, najważniejszej struktury doradczej gospodarza Kremla.

dgpqt0p

Zgodnie z wnioskami ze śledztwa Litwinienko został zabity za pomocą radioaktywnego polonu 210, który dodano do jego herbaty w jednym z londyńskich hoteli. Po jego śmierci śledczy zidentyfikowali i zbadali ponad 700 osób na obecność polonu i ustalili, że "morderstwo brytyjskiego obywatela na ulicach Londynu z użyciem radioaktywnej substancji stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia publicznego".

dgpqt0p

Podziel się opinią

Share
dgpqt0p
dgpqt0p
Więcej tematów