Trwa ładowanie...

Rzecznik Sądu Najwyższego: przedstawiciele Komisji Weneckiej pytali m.in. o TK i niemianowanie sędziów

• Rzecznik Sądu Najwyższego zdradził, o co pytali sędziów przedstawiciele Komisji Weneckiej • Na spotkaniu była mowa o "pewnej atmosferze" wokół sądownictwa • Świecki: nikt nie twierdzi, że sądownictwo funkcjonuje doskonale. Tylko rozmawiajmy o tym, jak te błędy naprawić, wyeliminować • Reprezentanci KW dociekali także, na czym miałaby polegać przygotowywana reforma sądownictwa
Share
Rzecznik Sądu Najwyższego: przedstawiciele Komisji Weneckiej pytali m.in. o TK i niemianowanie sędziów
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d7rndba

Stan prawny w związku z niepublikowaniem wyroków TK, niemianowanie przez prezydenta sędziów, planowana reforma sądownictwa - tych spraw, jak powiedział rzecznik Sądu Najwyższego Dariusz Świecki, dotyczyły pytania, jakie zadawali w poniedziałek sędziom SN przedstawiciele Komisji Weneckiej.

Rzecznik dodał, że była też mowa o - jak to określił - "pewnej atmosferze" wokół sądownictwa.

- Indywidualne zachowania mogą razić i wzbudzać jakiś niepokój, ale mówimy o takim globalnym przyzwoleniu czy takim nastroju do pewnego rodzaju ataków na sędziów, co w naszym przekonaniu nie jest dobrym kierunkiem rozmowy o reformie sądownictwa, która niewątpliwie jest potrzebna. (...) Nikt nie twierdzi, że sądownictwo funkcjonuje doskonale. Tylko rozmawiajmy o tym, jak te błędy naprawić, wyeliminować. Nie zaczynajmy rozmowy od wyeliminowywania sędziów - powiedział Świecki.

d7rndba

Jak relacjonował po spotkaniu, wysłannicy KW pytali o stan prawny w Polsce w związku z niepublikowaniem przez prezes Rady Ministrów wyroków Trybunału Konstytucyjnego i o to, czy w związku z tym występowały problemy ze stosowaniem prawa przez sądy powszechne, i czy rzutowało to na sprawność postępowań.

- Padło wyjaśnienie, że uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN i stanowisko NSA wskazywały, że "orzeczenia TK obowiązują z chwilą ogłoszenia, nie opublikowania" - poinformował Świecki.

Przedstawiciele Komisji Weneckiej usłyszeli także, że nie było przypadków, by sądy powszechne musiały stosować niepublikowane wyroki, ale z takim problemem zmierzył się sąd administracyjny. - Wyjaśniliśmy, że ta kwestia stała się bezprzedmiotowa, bo większość wyroków TK została opublikowana - dodał Świecki.

Wysłannicy KW pytali także o nowelizację ustawy o TK i orzeczenie TK, który oceniał tę ustawę w sierpniu.

d7rndba

Pytania członków KW dotyczyły również niepowołania przez prezydenta 10 sędziów i ich obecnej sytuacji. Rzecznik SN powiedział, że sędziowie wskazali, iż podobny przypadek miał miejsce za prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

- Kwestia powołania sędziego na urząd sędziowski - jak wynika z decyzji pana prezydenta - może być przedmiotem odmiennych interpretacji, pewnego sporu prawnego, który opiera się na pytaniu, czy prerogatywa prezydenta powołania sędziego na urząd to jego prawo czy obowiązek - mówił rzecznik SN.

Rozmowa dotyczyła także braku uzasadnienia decyzji prezydenta. I - jak dodał Świecki - tego, czy "powody były merytoryczne czy inne, co by już stanowiło pewien niebezpieczny precedens i było pewną formą weryfikacji sędziów w związku z ich orzekaniem".

Reprezentanci KW - powiedział rzecznik - dociekali także, na czym miałaby polegać przygotowywana reforma sądownictwa.

d7rndba

Podziel się opinią

Share
d7rndba
d7rndba
Więcej tematów