Trwa ładowanie...

Rzecznik Sądu Najwyższego: podjąłem decyzję, złożę rezygnację

30 kwietnia kończy się kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Najprawdopodobniej przejdzie ona w stan spoczynku. O swoich planach na przyszłość mówi także rzecznik SN sędzia Michał Laskowski. "Nie chcę być twarzą nowego sądu" - wyznaje.

Rzecznik Sądu Najwyższego: podjąłem decyzję, złożę rezygnacjęŹródło: PAP
d1hn1dv
d1hn1dv

- Podjąłem decyzję o rezygnacji z funkcji rzecznika SN. Złożę ją w momencie, gdy skończy się kadencja I Prezes. Trochę będę żałował, ale decyzję już podjąłem - poinformował w rozmowie z portalem onet.pl sędzia Laskowski.

- Rzecznik prasowy to specyficzna funkcja, staje się twarzą SN, utożsamia się go z sądem jako całością. Ja swoje możliwości wyczerpałem, nie chcę być twarzą tego nowego sądu. Kończy się pewien etap, nadchodzi nowy, a ja nie zamierzam go reprezentować - tłumaczy rzecznik SN.

Przypomnijmy, kadencja obecnej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf wygasa z końcem kwietnia br. Pięciu przedstawianych prezydentowi kandydatów na nowego I prezesa, zgodnie z przepisami, powinno wyłonić Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN. Jednak w czwartek prezes Gersdorf zdecydowała, że odwołuje przewidziany na 21 kwietnia termin Zgromadzenia Ogólnego ws. wyboru kandydatów na I prezesa. Powód? Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Zgromadzenie będzie mogło być zwołane po ustaniu zakazów w kontaktowaniu się obywateli.

Obowiązki I prezesa SN po 30 kwietnia 2020 r. miał przejąć sędzia Sądu Najwyższego najstarszy służbą. Obecnie najstarszym służbą sędziowską jest prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józef Iwulski. Już wiadomo jednak, że nie będzie pełnił obowiązków I prezesa SN.

d1hn1dv

Jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, ustawa o Sądzie Najwyższym przewiduje sytuację, w której Zgromadzenie Ogólne Sędziów nie przedstawia kandydatów na I prezesa SN i nadaje uprawnienie prezydentowi, aby powołać I prezesa.

Zgodnie z art. 13a ustawy o SN jeżeli kandydaci na stanowisko I prezesa SN nie zostali wybrani zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, Prezydent RP "niezwłocznie powierza wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wskazanemu przez siebie sędziemu Sądu Najwyższego". Według przepisów, wskazana przez prezydenta osoba po 7 dniach zwołuje Zgromadzenie Ogólne Sędziów, które dokonuje wyboru I prezesa SN.

- Zgodnie z ustawą, po dniu 30 kwietnia to prezydent RP ma uprawnienie do powołania I prezesa Sądu Najwyższego - stwierdził kilka dni temu na antenie Polsat News Błażej Spychalski.

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d1hn1dv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hn1dv
Więcej tematów