PolskaRzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz: sejm musi rozwiązać spór ws. klauzuli sumienia

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz: sejm musi rozwiązać spór ws. klauzuli sumienia

- Sejm powinien wypracować odpowiedni kompromis w sprawie klauzuli sumienia - podkreślała w Poranku RDC Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Zdaniem profesor posłowie muszą rozwiązać poważny spór w społeczeństwie wywołany przez klauzulę.

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz: sejm musi rozwiązać spór ws. klauzuli sumienia
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński

W spór w sprawie klauzuli sumienia włączyło się Prezydium Episkopatu Polski, które w specjalnym oświadczeniu stwierdziło, że nie wolno karać żadnego lekarza, który powołał się na klauzulę. W ten sposób stanęło w obronie prof. Bogdana Chazana, dyrektora szpitala Świętej Rodziny, zwolnionego z pracy za to, że odmówił pacjentce zabiegu legalnej aborcji nie wskazując placówki, gdzie może zostać ona dokonana.

Biskupi przypominają nauczanie Jana Pawła II, który potępił "odbieranie życia niewinnej istocie ludzkiej". Hierarchowie cytują słowa Jana Pawła II o ochronie życia ludzkiego zawarte w encyklice "Evangelium vitae": "Kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe".

Biskupi przypominają, że papież wielokrotnie podkreślał, że "w żadnej dziedzinie życia prawo cywilne nie może zastąpić sumienia ani narzucać norm, które przekraczają jego kompetencje". Jak podkreślają, Kościół w Polsce jest szczególnie zobowiązany do wiernego przestrzegania dziedzictwa Jana Pawła II.

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza może się on powstrzymać od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem (z zastrzeżeniem art. 30.) z tym, że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Art. 30. mówi o obowiązku udzielenia pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki.

Decyzję o odwołaniu Chazana z funkcji dyrektora szpitala Świętej Rodziny podjęła prezydent Warszawy po zapoznaniu się z wynikami kontroli ratusza. Wszczęto ją po tym, jak profesor - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu i nie wskazał pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać.

Źródło: rdc.pl,PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)