Trwa ładowanie...
24-12-2015 08:06

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy

• Rzecznik praw obywatelskich apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy

• Adam Bodnar prosi o skierowanie ustawy o TK do Trybunału

• Do prezydenta apeluje też Helsińska Fundacja Praw Człowieka

• Senat przyjął nad ranem nowelizację ustawy o TK bez poprawek

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do prezydenta Andrzeja DudyŹródło: WP
d288fzx
d288fzx

Rzecznik praw obywatelskich poinformował na swoim profilu na Twitterze o wysłaniu apelu do prezydenta Andrzeja Dudy.

Rpo w swoim liście podkreślił, że w stosunku do nowelizacji ustawy o TK skierowane zostały poważne zarzuty o niezgodności z konstytucją. Swoje uwagi względem ustawy wyrazili Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

"Zarzuty te nie zostały rozpatrzone merytorycznie i wnikliwie w toku prowadzonych pospiesznie prac legislacyjnych. Co więcej, w czasie prac Komisji Ustawodawczej zgłoszone zostały dodatkowe poprawki, do których powyższe organy i instytucje nie miały szansy się ustosunkować" - pisze Adam Bodnar.

d288fzx

Dodatkowym argumentem przemawiającym za potrzebą zbadania zgodności ustawy z konstytucją jest fakt, że ma wejść ona w życie z dniem jej ogłoszenia, bez zachowania vacatio legis, co - według Bodnara - jest "oczywistym, dającym się zauważyć bez dogłębnej analizy prawnej, naruszeniem przez prawodawcę zasady zaufania obywateli do państwa i prawa wynikającej z art. 2 Konstytucji RP".

"Niedopuszczalne jest, aby nowe unormowania zaskakiwały swych adresatów, w tym przypadku zaś, aby bez odpowiedniego okresu dostosowawczego regulowały ustrój konstytucyjnego organu jakim jest Trybunał Konstytucyjny. Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym będzie miała także wpływ na stan przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela, na straży których, zgodnie z art. 208 ust. 1 Konstytucji, stoi Rzecznik Praw Obywatelskich" - argumentuje Bodnar.

O kontrolę prewencyjna nowelizacji wystąpiła też w czwartek do prezydenta Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W liście do Andrzeja Dudy wyraża m.in. opinię, że "cel i kształt uchwalonych regulacji, jak również pospieszne tempo prac i brak jakichkolwiek konsultacji społecznych oraz opinii eksperckich w sprawie zgłaszanych zarzutów o niezgodności z Konstytucją RP naruszają podstawowe zasady rzetelnego procesu tworzenia prawa w demokratycznym państwie prawa".

Dodatkowo Fundacja zwraca uwagę na międzynarodowego konsekwencje zmian w ustawie o TK. "Uniemożliwienie sprawnego funkcjonowania Trybunału będzie wiązało się z negatywnymi konsekwencjami na poziomie prawa międzynarodowego, w szczególności w świetle zasady subsydiarności obowiązującej na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Brak zapewnienia efektywnych mechanizmów dochodzenia praw przed Trybunałem Konstytucyjnym skutkować będzie zmianą linii orzeczniczej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ponieważ zmieniają się dostępne i skuteczne mechanizmy ochrony praw i wolności na poziomie krajowym" - argumentuje HFPC.

d288fzx

Wcześniej podobny apel skierowała do prezydenta Krajowa Rada Sądownicza.

Przyjęta nad ranem przez senat nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

Prawdopodobnie dziś ustawa trafi do prezydenta. Andrzej Duda może ją przyjąć, zawetować lub skierować do kontroli Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli zdecyduje o przyjęciu, ustawa zacznie obowiązywać z chwilą opublikowania w Dzienniku Ustaw.

d288fzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d288fzx
Więcej tematów