Rzecznik Praw Dziecka za rejestrem pedofilów
Rzecznik Praw Dziecka jest za wprowadzeniem rejestru sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim. Nad projektem ustawy, która ma wprowadzić taki rejestr, pracuje Sejm. Spis karanych za pedofilię nie byłby ogólnodostępny. Za szybkim uchwaleniem ustawy ułatwiającej skuteczną walkę z pedofilią opowiedział się także minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk.
Według anonimowych sondaży - obecnie więcej niż co trzecia dziewczynka i prawie co trzeci chłopiec poniżej 15 roku życia co najmniej raz w życiu doświadczyło molestowania seksualnego lub czynów lubieżnych ze strony osoby dorosłej.
Mirosław Kaczmarek z Biura Rzecznika Praw Dziecka powiedział, że dyrektorzy szkół i innych instytucji zajmujących się dziećmi nie mają możliwości sprawdzenia, czy osoba starająca się o przyjęcie do pracy w przeszłości nie dopuściła się pedofilii. Obecnie prawo pozwala na zatarcie kary za takie przestępstwo. Według Mirosława Kaczmarka te przepisy muszą zostać zmienione.
Według rzecznika rejestr pomógłby znacznie ograniczyć wykorzystywanie seksualne i przemoc wobec dzieci. Rzecznik jest zdecydowanie przeciwny tworzeniu ogólnodostępnych spisów osób skazanych lub podejrzewanych o pedofilię, bo mogłoby to prowadzić do samosądów. Według niego pedofile powinni natomiast być poddani obowiązkowemu leczeniu i pozostawać pod stałym nadzorem.
"Jestem za podjęciem odpowiednich ku temu prawnych kroków. Więcej, mogę powiedzieć, że w tej sprawie jest głębokie zaangażowanie pracowników departamentu legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości" - powiedział Grzegorz Kurczuk w Katowicach, gdzie uczestniczył w naradzie prokuratorów.
Kurczuk ocenił, że w proponowanych rozwiązaniach "jest wiele racjonalności", ale zastrzegł, że ministerstwo i rząd zajmą w tej sprawie stanowisko dopiero wówczas, kiedy będzie już gotowy ostateczny projekt.
Kilka Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie wdrożyło próbne programy przeciwdziałania przestępstwom seksualnym wobec dzieci. Henryk Zabrocki z Koszalina powiedział, że przeszkolono gminnych konsultantów, którzy będą pracować w środowiskach lokalnych. Jednak największy problem stanowi sfinansowanie pomocy psychologicznej - a jest ona niezbędna dla dzieci, które doświadczyły przemocy na tle seksulnym.
W zapobieganiu pedofilii oraz w ochronie dzieci, które już stały się ofiarami takich przestępstw - według Rzecznika Praw Dziecka - powinien pomóc bezpłatny telefon interwencyjny dla świadków i ofiar czynów o charakterze pedofilskim.