Trwa ładowanie...
ycipk-1c1rnc
ycipk-1c1rnc
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
rząd

Rząd z PSL albo bez

SLD dopuszcza możliwość funkcjonowania rządu bez PSL. Jednak Rada Krajowa Sojuszu, która obradowała w piątek, upoważniła szefa partii Leszka Millera do pilnych rozmów z ludowcami. To premier ma ostatecznie rozstrzygnąć czy rząd ma być z PSL, czy bez.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1c1rnc

Decyzje Rady są konsekwencją czwartkowego zachowania ludowców, którzy głosowali za odrzuceniem rządowego projektu tzw. ustawy winietowej. Przed posiedzeniem Rady, w związku z zaistniałą sytuacją, specjalnie zwołano Zarząd Krajowy partii. W sobotę rano, w Sejmie spotka się Prezydium klubu SLD, by odnieść się do postanowień Rady.

"Premier został upoważniony do przeprowadzenia wszystkich potrzebnych jeszcze rozmów, by ostatecznie rozstrzygnąć, czy rząd ma być z PSL, czy bez" - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Rady Józef Oleksy. Rozmowy te mają być przeprowadzone pilnie.

Sekretarz generalny Sojuszu Marek Dyduch podkreślił, że premier ma prawo zdecydować o utrzymaniu koalicji z PSL, jeśli uzyska od ludowców gwarancje skutecznego realizowania programu rządu oraz zajęcia przez Stronnictwo czytelnego stanowiska wobec integracji Polski z UE.

ycipk-1c1rnc

"Jeżeli mamy kontynuować koalicję, to muszą być zapewnione określone postępowania w parlamencie, które muszą być przyjęte jeszcze w tym roku" - mówił. Dodał, że chodzi o reformę finansów publicznych, jak też o czytelne stanowisko PSL w sprawie integracji Polski z UE. "Nie chcemy przez cały czas do referendum stawać pod tą presją, że PSL będzie mnożył żądania w stosunku do SLD" - powiedział.

Według Dyducha, jeżeli w tych sprawach można by się jeszcze porozumieć, Miller może podjąć decyzję o utrzymaniu koalicji. "Jeżeli takiego porozumienia i takiej gwarancji nie będzie - może podjąć decyzję o rozwiązaniu koalicji z PSL z pełnymi konsekwencjami tej decyzji" - dodał.

Zdaniem Dyducha, premier powinien przeprowadzić rozmowy z liderem PSL Jarosławem Kalinowskim w najbliższym czasie.

Szef klubu SLD Jerzy Jaskiernia wyjaśnił, że to "jest czas na zbadanie zarówno możliwości dalszego współdziałania z PSL, ale to jest również czas na zbadanie alternatywnych rozwiązań".

ycipk-1c1rnc

"To nie jest tylko kwestia rządu mniejszościowego, ale takiego rządu, który nawet jeśli jest formalnie mniejszościowy, może mieć pewne dodatkowe zaplecze parlamentarne, które umożliwi mu podejmowanie istotnych ustaw i ochronę kierownictwa Sejmu" - powiedział.

Czy ewentualny rząd mniejszościowy umożliwi realizację np. programu ministra finansów - pytali dziennikarze. "Rozważaliśmy te kwestie. Wydaje nam się, że w parlamencie można mieć sojuszników, którzy w ważnych dla państwa sprawach poprą rozwiązania strategiczne dla Polski" - odparł Dyduch.

Zaznaczył, że obecnie SLD też nie ma takich gwarancji. "Przy podobnym, jak wczoraj zachowaniu PSL, w zasadzie każdy projekt rządowy, bądź wynikający z porozumienia koalicyjnego, może być w ten sposób potraktowany" - uważa.

"Lepiej więc czytelnie stworzyć sytuację rządu mniejszościowego i w konkretnych sprawach się porozumiewać niż być w wiecznej niepewności" - dodał.

ycipk-1c1rnc

Także Oleksy podkreśla, że rządy mniejszościowe funkcjonują w wielu krajach. "Istnienie rządu mniejszościowego nie jest jakąś dramatyczną wizją, choć na pewno jest niedogodnością" - uważa polityk SLD.

Dyduch, na pytanie czy ewentualnym nowym koalicjantem może być Samoobrona, odparł, że Rada o tym nie rozmawiała i nie sądzi, żeby tak było. Pytany o stanowisko prezydenta, podczas porannego spotkania z premierem, Dyduch powiedział, że "prezydent pozostawił SLD decyzję w tej sprawie".

Atmosfera na posiedzeniu Rady była bardzo bojowa - mówili opuszczający obrady politycy Sojuszu. "Trudno się było zorientować, jakie było stanowisko premiera, bo przedstawiał on argumenty za i przeciw" - powiedział pragnący zachować anonimowość uczestnik posiedzenia.

Z informacji PAP wynika, że podczas posiedzenia rozważano trzy warianty uchwał. Jeden z nich mówił o zerwaniu koalicji z PSL i rządzie mniejszościowym, inny - o jej kontynuowaniu, ale pod pewnymi warunkami.

ycipk-1c1rnc

Ostatecznie w przyjętej uchwale podkreślono, że Rada "z oburzeniem" przyjęła stanowisko klubu PSL, który nie udzielił w głosowaniach poparcia koalicyjnemu rządowi. W ocenie Rady, taka postawa "w połączeniu z innymi wielokrotnie obserwowanymi nielojalnymi zachowaniami, a także niejasne stanowisko w sprawie wejścia Polski do UE stawia pod znakiem zapytania sens kontynuowania koalicji z PSL".

Według Rady, "przed Polską i Polakami stoją dziś zbyt poważne wyzwania, aby ich rozwiązywanie było utrudniane przez partyjne targi i roszczenia". "W trudnej, ale budzącej już dziś nadzieję na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, rząd nie może być wikłany w wewnętrzne spory i konflikty" - głosi uchwała.

Oleksy powiedział, że rząd nie może ulegać nieustannym zawirowaniom i nielojalnościom. "To musi być rząd skuteczny, który ma jasność, co chce zrealizować i nie wikła się nieustannie w spory wewnętrzne" - dodał. Czyli raczej bez PSL? - pytali dziennikarze. "Raczej bez PSL" - potwierdził Oleksy. Czyli koalicji nie ma? - dopytywano Oleksego. "Jeszcze jest" - odparł. (ck,iza,aka)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1c1rnc

ycipk-1c1rnc
ycipk-1c1rnc