PolskaRząd wisi na Lepperze

Rząd wisi na Lepperze

Mniejszościowy rząd PiS Kazimierza
Marcinkiewicza zaprzysiężony. PO mówi, że jeśli PiS nie odetnie
się od Leppera, nie pozostaje jej nic innego jak opozycja i
przyjęcie twardej postawy wobec rządu - pisze "Gazeta Wyborcza".

02.11.2005 | aktual.: 02.11.2005 07:29

Zdaniem dziennika, na poparcie PO trudno już Marcinkiewiczowi liczyć. W czwartek zbierze się jej Rada Krajowa. Politycy PO, z którymi wczoraj rozmawiała "Gazeta Wyborcza", uważają, że prawdopodobnie raz jeszcze postawi partii Kaczyńskich ultimatum: jeśli PiS doprowadzi do usunięcia Leppera ze stanowiska wicemarszałka Sejmu i odetnie się od współpracy z Samoobroną, rząd Marcinkiewicza zdobędzie poparcie Platformy.

To jednak trudny warunek. Liderzy PiS nie odcięli się od Leppera, gdy mogli tym posunięciem przyciągnąć PO do koalicji. Dziś o tej koalicji nie ma mowy, chodzi już tylko o głosy PO, które mogą zapewnić rządowi wotum zaufania. Lecz legitymację do rządzenia równie dobrze mogą mu dać głosy Samoobrony - ocenia publicysta dziennika Rafał Kalukin.

- Rozumiem niechęć PiS do palenia mostów z Lepperem. Mogą się one jeszcze przydać przy budowie nowej konstrukcji politycznej. Nie możemy jednak zaakceptować sytuacji, w której Lepper będzie służył PiS do przyjmowania antyliberalnych ustaw - powiedział "Gazecie Wyborczej" jeden z liderów PO Bronisław Komorowski. -_ Jeśli PiS nie odetnie się od Leppera, nie pozostanie nam nic innego, jak opozycja i przyjęcie twardej postawy wobec rządu._

Kto więc może wspomóc PiS w głosowaniu wotum zaufania? Poparcie wstępnie zapowiedział lider LPR Marek Kotlinowski. Szef PSL Waldemar Pawlak był wstrzemięźliwy.

Kluczowym graczem staje się Lepper. Głosy PiS, LPR i Samoobrony zapewne dadzą rządowi wotum zaufania. Ten sam efekt może przynieść np. opuszczenie sali przez klub Leppera podczas głosowania - obniży się kworum i PiS wraz z LPR i PSL też będzie miał większość.

Lepper już postawił Marcinkiewiczowi warunki:
- wprowadzenie minimum socjalnego i gwarantowanych zasiłków dla osób, które "nie z własnej winy" nie mają pracy
- zwolnienie emerytów i rencistów z podatku dochodowego
- ograniczenie niezależności NBP
- renegocjacja traktatu akcesyjnego z UE, by zwiększyć rolnikom kwoty produkcji i zrównać dopłaty do poziomu "starej" Unii.

Czy Lepper dorzuci inne żądania, np. posad? Trudno to wykluczyć - popdkreśla R. Kalukin. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)