Trwa ładowanie...

Rząd Węgier: ukończyliśmy budowę ogrodzenia na granicy z Chorwacją

Budowa ogrodzenia na granicy Węgier i Chorwacji została ukończona - poinformował szef kancelarii premiera Janos Lazar. Policja i wojsko są gotowe do uszczelnienia granicy, jak tylko rząd podejmie taką decyzję - dodał.

Share
Rząd Węgier: ukończyliśmy budowę ogrodzenia na granicy z Chorwacją
Źródło: AFP, fot: ISTVAN RUZSA
d7sx7wm

Zdaniem Lazara nie ma technicznych ani fizycznych przeszkód do zamknięcia granicy z Chorwacją. - Decyzja Budapesztu w tej sprawie zależy od wyniku spotkań premiera Viktora Orbana z przywódcami unijnymi w Brukseli oraz rozmów w najbliższych dniach - zaznaczył na konferencji prasowej.

Dodał, że rząd węgierski jest "gotowy i w stanie" uszczelnić "zieloną granicę" z Chorwacją, a także chronić ją zarówno fizycznie, jak i na drodze prawnej.

Szef kancelarii podkreślił, że od początku roku przez terytorium Węgier przeszło ponad 378 tys. migrantów, a przed końcem roku liczba migrantów, którym udało się dotrzeć do granic węgierskich, może sięgnąć 600-700 tys.

d7sx7wm

Lazar powiedział też, że Węgry do połowy grudnia podejmą działania przeciw narzuconym przez UE kwotom przyjmowania uchodźców.

W połowie września rząd w Budapeszcie zamknął granicę z Serbią i zbudował wzdłuż niej ogrodzenie z drutu żyletkowego, patrolowane przez policję i wojsko. W konsekwencji zmieniła się trasa wybierana przez migrantów w drodze do bogatych krajów Europy Zachodniej - teraz fala przybyszów napływa przez Węgry do Chorwacji, a następnie kontynuuje podróż do Niemiec i innych państw.

d7sx7wm

Podziel się opinią

Share
d7sx7wm
d7sx7wm
Więcej tematów