Trwa ładowanie...
d4hda7e

Rząd USA przygotowuje znaczne ułatwienia w kontaktach z Kubą

Rząd USA przygotowuje znaczne ułatwienia w kontaktach biznesowych z Kubą i w podróżach na Kubę obywateli amerykańskich - poinformowały źródła w Waszyngtonie, na które powołuje się Reuter.
Share
Rząd USA przygotowuje znaczne ułatwienia w kontaktach z Kubą
Źródło: PAP/EPA, Fot: Alejandro Ernesto
d4hda7e

Nowe rozporządzenia, które mają być opublikowane w piątek, m. in. zezwalają firmom amerykańskim na zakładanie filii na Kubie, prawdopodobnie poprzez nawiązywanie współpracy z formami kubańskimi.

Ponadto ma zostać udzielone ogólne zezwolenie dla promów i statków wycieczkowych na zawijanie do portów kubańskich. Dotychczas amerykańskie statki mogły cumować w portach kubańskich jedynie po uzyskaniu indywidualnego zezwolenia.

Reuter podkreśla, że rozporządzenia będą stanowić rozwinięcie posunięć zmierzających do złagodzenia obowiązującego od ponad 50 lat embarga ekonomicznego, ogłoszonych przez prezydenta Baracka Obamę w styczniu br.

d4hda7e

Wcześniej Obama i prezydent Kuby Raul Castro zapowiedzieli, że będą działać na rzecz przewrócenia normalnych stosunków między obu krajami.

Obama postanowił skorzystać ze swoich uprawnień wydawania rozporządzeń wykonawczych ponieważ projekty ustaw przewidujących złagodzenie ograniczeń w handlu i w podróżach na Kubę są blokowane przez Republikanów mających większość w obu izbach Kongresu.

W czwartek rząd Kuby wyznaczył Jose Cabanasa, długoletniego zawodowego dyplomatę, pierwszym od 54 lat ambasadorem Kuby w USA. Administracja Obamy nie zdecydowała jeszcze kim będzie ambasador USA w Hawanie.

Zobacz także: Rewolucja Fidela Castro

d4hda7e

Podziel się opinią

Share
d4hda7e
d4hda7e
Więcej tematów