Rząd sprzedał inwestorom 5 mld rosyjskich długów
Niemiecki rząd sprzedał prywatnym inwestorom należności Rosji wobec niemieckiego budżetu na sumę 5 mld euro - poinformowało w piątek niemieckie ministerstwo finansów w Berlinie. Popyt na obligacje dotyczące rosyjskich zobowiązań jest dużo większy niż podaż.
Jak podała agencja dpa, z zagranicy nadeszły zamówienia na ok. 20 mld euro, czyli czterokrotnie więcej niż wynosiła oferta. Według nieoficjalnych informacji, minister finansów Hans Eichel liczy, że ze sprzedaży rosyjskich długów wpłynie do tegorocznego budżetu 4-5 mld euro. Celem całej operacji jest załatanie tegorocznej dziury budżetowej.
Zorganizowaniem emisji obligacji zajęło się konsorcjum banków, w którego skład weszły Deutsche Bank, Goldman Sachs oraz państwowy bank Kreditanstalt fuer Wiederaufbau (KfW). Przewidziane są trzy transze o terminach 3, 5 i 10 lat i wartości 2 mld, 1 i 2 mld euro.
Obligacje dostępne są tylko dla instytucjonalnych inwestorów, którzy przejmą część ryzyka kredytowego.
Rosja winna jest Niemcom 14 mld euro. Kredyty mają być spłacone do 2020 roku. Jak podał w ubiegłym tygodniu dziennik "Sueddeutsche Zeitung", sprzedaż długu uzgodnili kanclerz Gerhard Schroeder oraz prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjskie ministerstwo finansów akceptuje ten projekt.
W budżecie na rok 2004 minister finansów przewidział wpływy z prywatyzacji w wysokości 10 mld euro. Jednak dotychczas z tego tytułu do budżetu nie wpłynęły prawie żadne środki, co grozi powiększeniem tegorocznego deficytu do ponad 40 mld euro.