Rząd przyjął zmiany w podatkach
Rząd przyjął we wtorek pakiet ustaw podatkowych mających służyć aktywizacji przedsiębiorstw, a w konsekwencji ożywieniu wzrostu gospodarczego i zmniejszeniu bezrobocia - poinformował premier Leszek Miller na konferencji.
16.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Podstawowym celem tego pakietu jest tworzenie lepszych warunków dla działalności przedsiębiorstw, przede wszystkim małych i średnich, po to aby przez polepszenie ich sytuacji przyspieszyć wzrost całej gospodarki - powiedział premier na konferencji prasowej we wtorek.
Pakiet zawiera nowele siedmiu ustaw podatkowych: ordynacji podatkowej, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)
, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz o podatku akcyzowym, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy o opłacie skarbowej.
Przyjęte przez rząd projekty są częścią programu "Przede wszystkim przedsiębiorczość". Projekty ustaw podatkowych mają na celu przede wszystkim uproszczenie rozliczeń z urzędem skarbowym. Przedsiębiorcy będą płacić podatki w sposób mniej dolegliwy, tańszy i prostszy - powiedział minister finansów Marek Belka na konferencji.
Minister finansów dodał, że niektóre z proponowanych rozwiązań spowodują także obniżenie obciążeń podatkowych. Najważniejszą z tych propozycji jest wprowadzenie jednorazowego 30-procentowego odpisu amortyzacyjnego. Jest to potężna ulga inwestycyjna, którą wprowadzamy do systemu podatkowego - powiedział Belka.
Projekty zmian w podatkach dochodowych PIT i CIT przewidują możliwość dokonywania w pierwszym roku podatkowym jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30% w odniesieniu do fabrycznie nowych dóbr inwestycyjnych.
Rząd proponuje też uproszczenia we wpłacaniu zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy-przedsiębiorcy będą mogli dokonać wyboru i wpłacać zaliczki w wysokości wynikającej z wcześniejszych zeznań podatkowych, bez konieczności składania comiesięcznych deklaracji.
Ponadto przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy rozpoczynają działalność, będą zwolnieni zarówno z obowiązku składania deklaracji, jak i wpłacania zaliczek w pierwszym roku podatkowym.
Projekt noweli ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zakłada podwyższenie do 250 000 euro (z obecnych 140 000 euro) limitu uprawniającego do opodatkowania w formie ryczałtu.
Projekt przewiduje też rozszerzenie możliwości opodatkowania ryczałtowego na przedsiębiorców świadczących usługi pośrednictwa w handlu hurtowym, pośrednictwa finansowego, w zakresie edukacji oraz usługi świadczone przez przedstawicieli wolnych zawodów.
Rząd proponuje też zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem w formie karty podatkowej. Również w tym wypadku rząd proponuje rozszerzenie tej formy rozliczania się przez umożliwienie korzystania z niej lekarzom, felczerom medycznym, dentystom, technikom dentystycznym oraz przedsiębiorcom handlujący artykułami nieżywnościowymi.
Rząd zakłada też wprowadzenie ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorców w rozliczaniu się z podatku VAT. Projekt zakłada, że mali przedsiębiorcy będą mogli rozliczać VAT kwartalnie i metodą kasową, a nie jak dotychczas memoriałową.
Zmiany legislacyjne przyjęte przez rząd mają w zamyśle ułatwić procedury podatkowe dotyczące rozliczeń z urzędem skarbowym, mają też stanowić gwarancje bezpieczeństwa podatników w stosunkach z aparatem skarbowym, w związku z czym rząd zaproponował zmiany w ordynacji podatkowej.
Belka powiedział, że większość rozwiązań przyjętych przez rząd zakłada, że wejdą w życie z minimalnym vacatio legis, zaraz po zakończeniu prac legislacyjnych.(aka)