Rząd przejmuje aktywa Gazpromu w Polsce. Jest decyzja
Na należących do Gazpromu akcjach spółki EuRoPol Gaz ustanowiono zarząd przymusowy - poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Decyzję podjęto na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
14.11.2022 15:48
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Jako pierwsza o zarządzie przymusowym na akcjach Gazpromu w EuRoPol Gazie poinformował dziennik "Rzeczpospolita".
Z decyzji ministra rozwoju i technologii datowanej na 14 listopada 2022 r. i opublikowanej na stronach tego resortu wynika, że na wniosek Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustanowiono zarząd przymusowy w zakresie 100 proc. akcji PAO Gazprom posiadanych w Systemie Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz. Jako osobę wykonującą zarząd wyznaczono Radosława Kwaśnickiego. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu - podkreślono.
Jak wskazano w decyzji, w uznaniu ministra ustanowienie wobec PAO Gazprom tymczasowego zarządu przymusowego jest konieczne dla zapewnienia funkcjonowania tego podmiotu w zakresie wykonywanych przez ten podmiot praw ze 100 procent akcji posiadanych w System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol, "w celu utrzymania w zakresie działalności tego przedsiębiorstwa świadczenia usług użyteczności publicznej lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym oraz dla ochrony interesu ekonomicznego państwa".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Buda: przeciwdziałamy skutkom rosyjskiej agresji
O powodach decyzji MRiT wypowiedział się w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef resortu Waldemar Buda. Jak podkreślił minister, Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził instytucję tymczasowego zarządu przymusowego.
- Robimy wszystko co możliwe, by przeciwdziałać skutkom rosyjskiej agresji, ale też, by eliminować rosyjski kapitał i rosyjskie wpływy. Konstytucja nie pozwala nam na wywłaszczanie, dlatego wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziliśmy tymczasowy zarząd majątkiem - wyjaśnił Buda.
Według ministra "w sytuacji obecnego patu decyzyjnego w EuRoPol Gazie, Gaz-System, polski operator tej części rurociągu, nie miał partnera do podejmowania kluczowych decyzji dla bezpieczeństwa infrastruktury".
Akcjonariuszami EuRoPol Gazu są w 48 proc. PGNiG, w 48 proc. Gazprom oraz w 4 proc. spółka Gas-Trading. EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.
Źródło: PAP