Trwa ładowanie...

Rząd PiS nie wywiesza na konferencjach unijnej flagi. „Nie musimy, nie ma takich przepisów"

Jeszcze kilka lat temu obecność flagi Unii Europejskiej obok flagi naszego kraju na konferencjach prasowych rządu była czymś naturalnym. Po objęciu rządów przez PiS sytuacja się zmieniła. Właśnie poznaliśmy wyjaśnienia od poszczególnych resortów.

Share
Rząd PiS nie wywiesza na konferencjach unijnej flagi. „Nie musimy, nie ma takich przepisów"
Źródło: WP.PL
d3hwzap

O sytuacji zrobiło się głośno tuż po objęciu fotela premiera przez Beatę Szydło jesienią 2015 roku. Wtedy to na konferencji prasowej pojawiła się jedynie polska flaga. - Biało-czerwone flagi będą tłem konferencji prasowych po posiedzeniach rządu – zapowiedziała Szydło. Decyzja spodobała się sympatykom PiS i spotkała z ostrą krytyką ze strony opozycji.

- Brak unijnej flagi na konferencjach premier to więcej niż błąd, to ciężka głupota. Miliony Polaków wiedzą, że Unia potrzebuje tak samo nas, jak my Unii. Ciężko będzie wyzwolić się od stereotypu, że z Unii tylko bierzemy pieniądze. Żyjemy w niespokojnych czasach, naszą szansą jest utrzymanie wspólnoty europejskiej. Kto wyprowadza flagę unijną, popełnia straszliwy błąd, który może mieć ogromne konsekwencje - skomentował tę decyzję w TVN24 Aleksander Kwaśniewski.

Zobacz także: Ewa Kopacz wspomina swoją klęskę. "Można było przełożyć głosowanie"

Na problem braku unijnych flag zwrócił też uwagę poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski. I zapytał poszczególne ministerstwa o przyczyny takiego zachowania.

d3hwzap

Co odpisały resorty? Część z nich – tak jak ministerstwo energii czy MSZ poinformowało - że flaga unijna jest zawieszana obok polskiej. Inne, że nie muszą, bowiem nie ma takich regulacji. A unijne flagi pojawiają się jedynie przy spotkaniach z przedstawicielami UE.

- Nie istnieją żadne instrukcje określające, kiedy należy używać flagi Unii Europejskiej. Flaga unijna może być eksponowana zawsze w związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, w tym w czasie wizyt przedstawicieli Unii Europejskiej oraz innych państw członkowskich. Nie są to jednak kwestie uregulowane prawnie, a jedynie podlegają ustaleniom stosownie do danej sytuacji. Zatem każdorazowe umieszczenie flagi unijnej podczas konferencji prasowej nie ma charakteru obligatoryjnego. (…) Flaga unijna wystawiana jest przy oficjalnym spotkaniu na szczeblu ministerialnym (członkowie kierownictwa) mającym kontekst unijny – napisała minister rodziny, pracy, polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- Ze względu na fakt, że zasady umieszczania flagi Unii Europejskiej na konferencjach prasowych nie są przedmiotem regulacji zarówno prawa polskiego, jak i prawa Unii Europejskiej kwestia aranżacji i miejsca konferencji zależy od charakteru wydarzenia – twierdzi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

W podobnym tonie wypowiedział się resort sprawiedliwości. - Przepisy prawa nie regulują obowiązku umieszczania flagi Unii Europejskiej podczas ministerialnych konferencji prasowych – odpowiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

d3hwzap

Jakiś czas temu aferę flagową komentował poseł Platformy Sławomir Nitras. - Dziś mamy wybór między Polską europejską a Polską PiS-owską. Polska europejska to nie jest wybór partyjny, ale wybór historyczny, cywilizacyjny, wybór przyszłości. Polska PiS-owska symbolizuje dla mnie pewne zamknięcie, brak woli współpracy, obrażenie się na wszystkich i izolowanie Polski w Europie - powiedział poseł Platformy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hwzap

Podziel się opinią

Share
d3hwzap
d3hwzap
Więcej tematów