Rząd o budownictwie mieszkaniowym i likwidacji WSI
Na rozpoczętym w południe
posiedzeniu rząd ma zająć się m.in. projektem ustawy o finansowym
wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, założeniami do
projektu ustawy o ratownictwie medycznym. Ma rozpatrzyć też
projekty ustaw związanych z likwidacją Wojskowych Służb
Informacyjnych.
O tym, że rząd zajmie się projektem ustawy o wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, poinformował w poniedziałek w Kielcach premier Kazimierz Marcinkiewicz. Projekt przewiduje zwrot 50% odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego przez rodzinę na zakup mieszkania. Marcinkiewicz zapewnił też, że w ramach programu w ciągu 6 lat możliwe będzie wybudowanie ok. 350 tys. mieszkań. Dodał, że rząd przeznaczy w ciągu 6 lat ok. 4 mld zł na dopłaty do budownictwa mieszkaniowego.
Rząd ma też zająć się nowelizacją prawa budowlanego. Ma to związek z katastrofą hali Międzynarodowych Targów Katowickich, do której doszło ponad tydzień temu. Chodzi o zwiększenie grzywien, bardziej szczegółowe opisanie obowiązków zarządców nieruchomości i zmianę trybu dopuszczania do organizacji imprez masowych.
Ministrowie będą także pracować nad ustawami dotyczącymi służb wojskowych: o likwidacji WSI oraz utworzeniu oddzielnych służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Jak zapowiadał w styczniu koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann, wywiad i kontrwywiad mają być centralnymi organami administracji publicznej, podległymi Ministerstwu Obrony Narodowej, których szefów będzie powoływał premier na wniosek szefa MON. Do wojskowych służb będą mogli trafić specjaliści cywilni spoza wojska.
Ministrowie zapoznają się także z założeniami do projektu ustawy o ratownictwie medycznym i informacją o stanie prac nad projektem ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Premier poinformował w zeszłym tygodniu, że rząd zamierza zadbać o to, by mogły się w razie potrzeby uzupełniać. Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że ratownictwo medyczne od 1 stycznia 2007 r. będzie finansowane z budżetu państwa; ma być na nie przeznaczone 1,2 mld zł.
Koordynatorzy medyczni województw, Centra Powiadamiania Ratowniczego współpracujące z innymi służbami, ratownicy z wyższym wykształceniem oraz edukacja obywateli w zakresie udzielania pomocy - to niektóre założenia projektu ustawy o ratownictwie medycznym.
Na terenie województwa za wszystko odpowiadałby wojewoda, on tworzyłby plany zabezpieczenia oraz wskazywał podmioty, które powinny być zakontraktowane przez NFZ. Resort zdrowia proponuje, żeby był także koordynator medyczny województwa, który podlega bezpośrednio wojewodzie. Decyzje tego koordynatora byłyby decyzjami, które musieliby wykonać wszyscy, którzy są w systemie ochrony zdrowia.
Rząd ma wysłuchać także informacji o stanie wdrażania programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej za okres od 1 do 31 grudnia 2005 r. oraz informacji o stanie realizacji ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE. Zająć się ma też m.in. projektami nowelizacji ustaw o komornikach sądowych i egzekucji, o ustroju sądów powszechnych, o ustroju sądów wojskowych oraz o prokuraturze.