PolskaRząd nowelizuje Kodeks Pracy

Rząd nowelizuje Kodeks Pracy

Rząd zajmie się we wtorek propozycją nowelizacji Kodeksu Pracy autorstwa Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Przewiduje ona m. in. zwiększenie możliwości zawierania umów na pracę na czas określony, wprowadzenie umów na zastępstwo, zwiększenie możliwości wypowiadania układów zbiorowych i wyłączenie ze stosowania niektórych przepisów Kodeksu małych firm, a także firm znajdujących się w ciężkiej sytuacji finansowej.

Projekt przewiduje także przedłużenie czasu rozliczania nadgodzin w niektórych przypadkach do roku. Ministerstwo pracy przygotowuje też różne propozycje ograniczenia zatrudnienia emerytów i rencistów.

Zmiany proponowane przez rząd są na ogół pozytywnie przyjmowane przez organizacje pracodawców, krytycznie natomiast wyrażają się o nich związki zawodowe. W ub. tygodniu OPZZ i "Solidarność" kategorycznie odrzuciły projekt ministra pracy Jerzego Hausnera.

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów ma także zaakceptować wniosek do prezydenta w sprawie przedłużenia użycia polskiego kontyngentu w Macedonii do końca września 2002 r.

Rząd ma zapoznać się też z informacją o realizacji programu "Strategia gospodarcza rządu SLD-UP-PSL na lata 2002-2005". Rada Ministrów omówi także sprawy związane z naszymi negocjacjami członkowskim z Unią Europejską i przygotowaniem Polski do wstąpienia do Unii.

Rząd liczy na zamknięcie jeszcze w tym tygodniu dwóch rozdziałów negocjacyjnych w obszarach podatki i swobodny przepływ kapitału, w którym zawarta jest też sprawa sprzedaży ziemi. Rząd ma zaakceptować kilka projektów ustaw dostosowujących nasze prawo do unijnych reguł.

Podczas czwartkowego posiedzenia rządu, zostanie przyjęta informacja o wszczętych i toczących się postępowaniach karnych w związku z demonstracjami, w trakcie których doszło do zniszczenia mienia. Rada Ministrów zajmie też stanowisko wobec prezydenckich projektów nowelizacji Kodeksów Karnych.(miz)

kodekspracyrząd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)