Trwa ładowanie...

Rząd Niemiec potwierdza poparcie. Pomnik polskich ofiar wojny powstanie

Od około dwóch lat w RFN toczy się dyskusja o upamiętnieniu w Berlinie polskich ofiar wywołanej przez III Rzeszę II wojny światowej. Niemiecki rząd potwierdził poparcie dla projektu budowy pomnika Polaków.

Rząd Niemiec potwierdza poparcie. Pomnik polskich ofiar wojny powstanieŹródło: Deutsche Welle, fot: picture-alliance/blickwinkel/M. Haddenhorst
dpsjk7o
dpsjk7o

"Rząd niemiecki od dawna popiera inicjatywę obywatelską zmierzającą do budowy Pomnika Polaków w centrum Berlina upamiętniającego polskie ofiary niemieckiej okupacji w latach 1939–1945" - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych w Berlinie.

"Taka inicjatywa powinna pochodzić ze środka społeczeństwa, z niemieckiego Bundestagu. Tam toczą się obecnie rozmowy na ten temat" - zaznaczył MSZ w odpowiedzi na pytanie Deutsche Welle.

MSZ potwierdził tym samym stanowisko rządu opublikowane w zeszłym tygodniu w odpowiedzi na interpelację poselską klubu parlamentarnego Lewica.

Zobacz też: Niespodziewany powrót do NRD

Resort przypomniał, że już podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych 2 listopada 2018 w Warszawie szefowie dyplomacji obu krajów Heiko Maas i Jacek Czaputowicz opowiedzieli się za "odpowiednimi projektami" mającymi służyć pamięci Polaków - ofiar wojny.

dpsjk7o

Wcześniej, w umowie koalicyjnej rządu Angeli Merkel mowa była ogólnie o uznaniu dla "mniej uhonorowanych grup ofiar narodowego socjalizmu".

Dyskusja o pomniku

Dyskusja o sposobach godnego upamiętnienia Polaków - ofiar wojny i niemieckiej okupacji - nabrała tempa blisko dwa lata temu. 15 listopada 2017 roku grupa polityków, działaczy społecznych i naukowców wystosowała do Bundestagu i do niemieckiego społeczeństwa apel o wzniesienie takiego monumentu.

Inicjator pomnika - Florian Mausbach, emerytowany szef Federalnego Urzędu Budownictwa i Zagospodarowania Przestrzennego, zaproponował konkretną lokalizację monumentu w symbolicznym miejscu - na Placu Askańskim (Askanischer Platz) w centrum Berlina, nieopodal ruin zburzonego w czasie wojny dworca kolejowego.

Pomnik czy muzeum?

Propozycja Mausbacha spotkała się z szerokim oddźwiękiem w niemieckim społeczeństwie. Nie wszystkim jednak pomysł się spodobał. Nie brak głosów, że Niemcy powinni uczcić wspólnie wszystkie ofiary niemieckiej wojny na Wschodzie - nie tylko Polaków, lecz także Rosjan, Ukraińców czy Białorusinów. Część uczestników dyskusji uznała, że zamiast pomnika, w Berlinie powinno powstać muzeum polsko-niemieckiej historii.

dpsjk7o

Ostateczną decyzję o budowie pomnika i jego kształcie musi podjąć Bundestag. Zwolennicy projektu, w tym szef niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej, poseł Zielonych Manuel Sarrazin zabiegają obecnie o poparcie jak największej liczby deputowanych.

Jacek Lepiarz Deutsche Welle

dpsjk7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpsjk7o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj