PolskaRząd najlepiej sprawdza się w polityce zagranicznej?

Rząd najlepiej sprawdza się w polityce zagranicznej?

Po pół roku pracy rządu Donalda Tuska najlepiej oceniana jest jego polityka zagraniczna. Co drugi Polak uważa, że jest ona prowadzona dobrze. Najgorsze oceny wystawiono działaniom rządu w służbie zdrowia: 41% badanych uważa je za niewłaściwe - wynika z sondażu CBOS.

04.06.2008 | aktual.: 04.06.2008 15:08

50% Polaków jest zdania, że polityka zagraniczna rządu Tuska jest dobra; 26% wystawiło jej ocenę dostateczną, a 9% - niedostateczną.

Na drugim miejscu znalazł się sposób kierowania państwem: 43% uważa go za dobry, 38% - za dostateczny, a 10% - krytykuje go. Na trzecim miejscu wśród pozytywnie postrzeganych działań gabinetu Tuska jest polityka informacyjna: 37% uznało ją za właściwą, 34% - za dostateczną, a 15% - za niedostateczną.

Jeśli chodzi o politykę gospodarczą, 34% respondentów jest z niej zadowolonych; 45% wystawiło jej ocenę dostateczną; 10% krytykuje ją. Również 34% badanych chwali działania rządu zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa obywateli; 35% uważa, że są one dostateczne, a 18% uznaje je za niewłaściwe.

30% ankietowanych zadowolonych jest z polityki oświatowej, 40% uznało ją za dostateczną, a 14% oceniło negatywnie.

Działania rządu zmierzające do zwalczania korupcji są chwalone przez 28% respondentów; 32% uważa jest za dostateczne, a 21% - krytykuje je.

Gospodarowanie pieniędzmi publicznymi jest dobre w opinii 27% ankietowanych, 36% uważa je za dostateczne, a 15% - za niedostateczne. Polityka rolna jest oceniania dobrze przez 22% respondentów, a 32% uznaje ją za dostateczną; 16% - krytykuje ją.

Najgorzej oceniana jest polityka zdrowotna (41% krytykuje ją; 36% uważa ją za dostateczną, a 16% - za dobrą) oraz opieka nad ludźmi najbardziej potrzebującymi pomocy (40% uznaje ją za dostateczną, 26% - za złą, a 18% - za właściwą).

CBOS zwraca uwagę, że od 1998 roku polityka zdrowotna wszystkich rządów była oceniana negatywnie, choć nie zawsze najgorzej.

W porównaniu z rządem Jarosława Kaczyńskiego gabinet Tuska jest lepiej oceniany jeśli chodzi o politykę zagraniczną, sposób kierowania państwem, gospodarowanie publicznymi pieniędzmi i szkolnictwo.

Jeśli chodzi o dyplomację rząd Jarosława Kaczyńskiego otrzymał średnio 37% ocen niedostatecznych, a rząd Tuska - 9%; w przypadku sposobu kierowania państwem gabinet Jarosław Kaczyńskiego otrzymał średnio 33% ocen negatywnych, a gabinet Tuska - 10%; w przypadku gospodarowania pieniędzmi publicznymi to średnio 37% ocen niedostatecznych dla poprzedniego rządu i 15% - dla obecnego; jeśli zaś chodzi o szkolnictwo, to gabinet Jarosława Kaczyńskiego otrzymał średnio 35% ocen złych, a gabinet Tuska - 14%.

Rząd pod kierownictwem Jarosława Kaczyńskiego był zaś lepiej oceniany od obecnego gabinetu jeśli chodzi o walkę z korupcją (średnio 38% ocen pozytywnych przy 28% pochwał dla rządu Tuska) oraz jeśli chodzi o troskę o bezpieczeństwo obywateli (odpowiednio: średnio 40% ocen dobrych wobec 34%).

CBOS porównał także rząd Tuska, którego notowania utrzymują się na wysokim poziomie, z innym popularnym rządem - gabinetem Kazimierza Marcinkiewicza.

49% badanych uznało, że rząd Tuska ma wolę rozwiązywania problemów kraju (42% uważało tak w przypadku gabinetu Marcinkiewicza); 38% jest zdania, że gabinet Tuska uchyla się od rozwiązywania najważniejszych spraw w kraju (43% wyrażało taką opinię o ministrach Marcinkiewicza).

Zdaniem 35% ankietowanych rząd Tuska podejmuje trudne decyzje nawet kosztem popularności; 47% uważa zaś, że obecny gabinet unika podejmowania niepopularnych decyzji. W przypadku rządu Marcinkiewicza było to odpowiednio: 29% i 50%

33% badanych uważa, że ministrowie w rządzie Tuska są kompetentni, a 43% jest zdania, że w tym gabinecie nie ma wielu kompetentnych i fachowych ministrów. Jeśli chodzi o rząd Marcinkiewicza było to odpowiednio: 29% i 44%.

CBOS przeprowadził sondaż od 9 do 12 maja na liczącej 1116 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)