"Rząd musi wziąć pod lupę zwrot majątków Kościołowi"
Rząd musi przyjrzeć się uważnie procesowi zwrotu majątków kościelnych. Chodzi o to, by przy naprawianiu krzywdy, jaka spotkała Kościół, nie skrzywdzono po raz kolejny innych osób, tych, które też straciły swoje majątki w czasach komunizmu - powiedział w "Sygnałach Dnia" Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej.
Sygnały Dnia, Grzegorz Ślubowski: Panie pośle, jakie są stosunki rządu i Kościoła? Dzisiejszy "Dziennik" pisze, że hierarchowie kościelni mają dość przeciągania prac komisji wspólnej ds. odzyskiwania majątków i nawet rozważają, aby z tej komisji się wycofać.
Jarosław Gowin: Tutaj odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Sprawa zasadnicza wygląda w ten sposób, że w czasach komunizmu Kościołowi bezprawnie nawet w świetle prawa komunistycznego odebrano ogromny majątek, majątek, który służył nie tylko Kościołowi, służył przede wszystkim biednym, bo wykorzystywany był do celów charytatywnych. W ostatnich miesiącach istnienia PRL–u komuniści zdecydowali się na częściowy zwrot tego mienia. Ten zwrot trwa do dzisiaj i myślę, że to jest rozwiązanie bardzo słuszne. Aczkolwiek problemem, z mojego punktu widzenia moralnym problemem, jest to, że nie ma reprywatyzacji majątku nielegalnie zabranego osobom świeckim, dawnym ziemianom.
No i dzisiaj dochodzi czasami do takich sytuacji, ja się stykam z tymi problemami jako poseł, bo przychodzą do mnie poszkodowani, dochodzi do takich sytuacji, że Kościołowi zwraca się majątek, który kiedyś należał właśnie do prywatnych właścicieli i ci właściciele próbują odzyskać ten majątek. No, przyzna pan redaktor, że mamy tutaj do czynienia z sytuacją konsternującą, zwłaszcza powiedziałbym konsternującą dla katolików. Sprawa nie jest nagłaśniana, dlatego że te środowiska dawnych ziemian są środowiskami bardzo przywiązanymi do Kościoła, no ale tego typu sytuacje sprawiają, że rząd musi uważniej przyjrzeć się samemu procesowi zwrotu już tych resztek mienia kościelnego. Ja też bym chciał, żeby ten problem rozwiązano jak najszybciej, no ale jednak bez naruszania elementarnej sprawiedliwości.
Znaczy ja rozumiem, że pan sugeruje, że ten majątek nie będzie zwracany szybciej, tak jak chcą hierarchowie katoliccy, tylko wolniej, tak?
- Ja sugeruję, że on powinien być zwracany uważniej, to znaczy żeby przy naprawianiu krzywdy, jaka spotkała Kościół, ogromnej krzywdy, nie krzywdzono po raz kolejny innych osób. Wiadomo, że istnieją też kontrowersje prawne, że coraz więcej samorządów, no, taka jest sytuacja w Krakowie, coraz więcej samorządów zgłasza zastrzeżenia, a nawet zaskarża decyzje Komisji Majątkowej do sądu. Prezydent Krakowa zapowiedział, że w przypadku negatywnej decyzji odwoła się do Trybunału Konstytucyjnego. No, mamy tutaj do czynienia z kolejną bardzo skomplikowaną sytuacją, a politycy są od tego, żeby ostrożnie, powoli takie problemy rozwiązywać.