Trwa ładowanie...

Tajemnicze pisma w Polsce. Rząd informuje o ataku Kremla

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych poinformował w czwartek, że Rosja rozpoczęła, m.in. wobec Polski, szeroką kampanię dezinformacyjną. Stanisław Żaryn wskazał, że chodzi o rozsyłanie ulotek i pism, które miałyby być rzekomo wysyłane m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Docelowo miałyby być adresowane do Ukraińców przebywających w Polsce i grozić im rzekomą decyzją o przymusowej mobilizacji. - To próba wytworzenia wrogości między krajami - podkreślał Żaryn.

Stanisław Żaryn mówił w czwartek o akcji dezinformacyjnej Kremla w Polsce.Stanisław Żaryn mówił w czwartek o akcji dezinformacyjnej Kremla w Polsce.Źródło: EAST_NEWS, PAP
d1nu6l0
d1nu6l0

Stanisław Żaryn o szeroko zakrojonej kampanii dezinformacyjnej Kremla informował w mediach społecznościowych już w środę. "W przestrzeni informacyjnej identyfikowana jest kampania, która realizuje założenia rosyjskiej walki informacyjnej przeciwko Zachodowi i Ukrainie" - pisał.

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, w trakcie czwartkowej konferencji w KPRM, mówił o sprawie szerzej. - W ostatnich dniach miało miejsce podszywanie się pod różne instytucje. To podszywanie się to wykorzystanie pisma elektronicznego i tradycyjnego, które sugeruje, że jest to korespondencja wytworzona przez MSWiA, bądź też jeden z departamentów. Zgodnie z naszymi danymi podobne podszywanie się dotyczy również rozkładanych w Polsce, czy znajdowanych w Polsce różnego rodzaju ulotek z kodem QR - tłumaczył Żaryn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Interwencja premiera. Minister chwali rozwiązanie z Niemiec

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Szukanie wrażliwych danych

Minister wskazywał, że kolportowanie tego typu pism ma jasny cel. - Treść tych odezw, które są ewidentnie sfabrykowanymi pismami, to sugestia, że polskie państwo zbiera w tej chwili dane dotyczące Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce na stałe. Taka sugestia płynie z tych treści, że Polska przygotowuje jakąś bazę danych na potrzebę pewnych działań i pewnych kampanii, a ta kampania, która co już jest artykułowane w mediach rosyjskich, to próba stworzenia pewnej bazy danych na potrzebę przyszłej akcji mobilizacyjnej, która ma być rzekomo prowadzona w Polsce. - mówił.

d1nu6l0

Intencje rosyjskich mediów, o których wspominał minister, wyjaśniał w czwartek na Twitterze m.in. szef OSW Wojciech Konończuk.

Kampania Kremla w kilku krajach

Koordynator podkreślał, że kampania ma szerszy charakter, bo jej efekty widoczne są także w mediach społecznościowych w innych krajach. - Widzimy sugestie w mediach społecznościowych w języku litewskim, ukraińskim, że państwa, które przyjmowały ludzi z Ukrainy, mają ich teraz rzekomo odsyłać, przymusowo mobilizować na zlecenie ukraińskie. Celem operacji jest destabilizacja państw zaatakowanych, także zbieranie danych, bo w pismach jest prośba o przesyłanie konkretnych informacji - podkreślał Żaryn.

Trzeci aspekt tego działania to wytworzenie wrogości między Ukraińcami, którzy chronili się w konkretnych państwach a ich władzami. Szacujemy, że mamy do czynienia z przygotowaną szerszą kampanią, która obejmie kilka krajów Zachodu, w Polsce jej skutki obecne są już teraz. Dla Rosji to obszar strategiczny. Podsycanie wrogości między Polską a Ukrainą to stały element prowadzonych przez Kreml kampanii - podsumował w czwartek zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nu6l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1nu6l0
Więcej tematów