Rząd Millera - same plusy?
Udało się zrealizować strategiczne cele polityki zagranicznej; ograniczona została aktywność obcych wywiadów w Polsce; obniżenie podatku CIT stało się silnym bodźcem dla wzrostu gospodarczego; poprawia się sytuacja w kulturze - to niektóre stwierdzenia z raportu o pracach rządu Leszka Millera.
Liczący 200 stron raport zwiera informacje poszczególnych ministrów o działalności ich resortów od rozpoczęcia prac jesienią 2001 r. do kwietnia 2004. Miller przekazał raport prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i swemu następcy na stanowisku premiera prof. Markowi Belce w niedzielę, w dniu swej rezygnacji i dymisji kierowanego przez niego rządu.
Oprócz danych o pracach resortów raport zawiera też informacje przygotowane m.in. przez szefów: Kancelarii Premiera, Rządowego Centrum Legislacji, Służby Cywilnej, Agencji Wywiadu oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
MSZ zrealizowało wszystko
Jak wynika z raportu, MSZ zrealizowało "wszystkie strategiczne cele polskiej polityki zagranicznej, przede wszystkim w zakresie integracji z Unią Europejską oraz zapewnienia państwu bezpieczeństwa zewnętrznego".
"Istotne jest też umocnienie roli Polski jako natowskiego sojusznika i pozycji w regionie. Osiągnięte rezultaty powinny procentować w najbliższych latach" - czytamy w informacji MSZ. Wśród spraw, które wymagają kontynuacji, wymieniono m.in. dopasowania polityki zagranicznej Polski do wymogów i reguł UE.
Za priorytety polityki zagranicznej uznano m.in. doprowadzenie do zawarcia kompromisu zgodnego z polskim interesem narodowym w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE, aktywny udział w debacie nad najważniejszymi kwestiami rozwoju Unii, w tym nad budżetem na lata 2007-2013 i Wspólną Polityką Rolną; kontynuacja osłony dyplomatycznej naszego zaangażowania w Iraku, w tym zapewnienie NATO i ONZ udziału w odbudowie tego państwa.
ABW ograniczało i ochraniało
Szef ABW Andrzej Barcikowski podkreślił w raporcie, że znacząco ograniczono swobodę podejmowania aktywności wywiadowczej w Polsce przez oficerów obcych służb specjalnych. Informacja szefa ABW nie ujawnia żadnych szczegółów, poza stwierdzeniem, że Agencja "pogłębiła stan rozpoznania metod pracy obcych wywiadów", co pozwoliło na zatrzymanie w 2003 r. oficera WP podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji.
Raport stwierdza, że priorytetem dla ABW były: "ochrona interesów ekonomicznych państwa, zwalczanie korupcji funkcjonariuszy publicznych" i przeciwdziałanie międzynarodowemu terroryzmowi.
Szef ABW podkreślił też, że po 11 września 2001 r. oraz w związku z udziałem Polski w misji w Iraku, zagrożenie terrorystyczne jest jednym z priorytetów ABW. Raport przypomina, że m.in. "rozpoznano i zneutralizowano" grupę osób narodowości arabskiej, podejrzanej o planowanie działań terrorystycznych.
W Iraku sukces
Z kolei raport Agencji Wywiadu podaje, że wszystkie jej przedsięwzięcia związane z polską misją w Iraku zakończyły się sukcesem (nie ujawniono szczegółów); AW "pomyślnie zrealizowała zadania m.in. w zakresie rozpoznawania i neutralizowania zagrożeń związanych z terroryzmem międzynarodowym, w tym zwłaszcza islamskim".
"Uzyskano także unikalne informacje z zakresu rozpoznania stopnia zaawansowania prac nad rozwojem broni masowego rażenia i jej nośników" - napisano w raporcie AW.
W rolnictwie najważniejszym osiągnięciem - według raportu - było wynegocjowanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w latach 2004-2006 w wysokości odpowiednio 55%, 60% i 65%.
Kolejnym istotnym rozwiązaniem - według raportu - była akceptacja "Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich". Przewiduje on, że w latach 2004-2006 na rozwój obszarów wiejskich ma być wydane 3,6 mld euro z czego środki unijne mają wynieść 2,8 mld euro, a środki krajowe równowartość 696,6 mln euro.
122 km autostrad
Z raportu wynika, że w latach 2002-2003 wybudowano w Polsce 122,8 km autostrad, 61,3 km dróg ekspresowych i 21 obwodnic miast. Nie podano, ile km dróg, autostrad i obwodnic wybudowano do stycznia 2004 roku.
Nawet w kulturze lepiej
Zdaniem ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego w latach 2001- 2004 "zarysowały się stałe oznaki poprawy sytuacji" we wszystkich dziedzinach kultury.
Jak wynika z jego informacji, najbardziej wyrazista zmiana w w tym okresie dotyczy liczby przeczytanych książek: w 2003 r. 57% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę, podczas gdy w roku 2002 tylko 54%. Wzrosła też liczba uczestników imprez kulturalnych, m.in. widzów w teatrach - w 2002 roku przynajmniej raz do teatru poszło 10% Polaków, w 2003 - już 12%.