PolskaRząd m.in. o programie Narodowej Ochrony Zdrowia

Rząd m.in. o programie Narodowej Ochrony Zdrowia

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się m.in. przygotowanym przez ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego programem Narodowej Ochrony Zdrowia.

22.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Rada Ministrów miała rozpatrzyć ten program w ubiegłym tygodniu, ale premier Leszek Miller zdecydował, że chce jeszcze spotkać się z przedstawicielami organizacji ze środowiska medycznego, które nie zostały zaproszone przez ministra zdrowia na podsumowanie społecznych konsultacji dotyczących programu.

Program "Narodowa ochrona zdrowia - strategiczne kierunki działań ministra zdrowia w latach 2002-2003" przewiduje m.in. likwidację od 1 stycznia 2003 r. kas chorych i utworzenie w ich miejsce Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia, podlegającego szefowi resortu. Zanim to nastąpi minister chce sam powoływać Rady Kas Chorych, dotychczas powoływane przez sejmiki wojewódzkie.

Według ministra, wprowadzenie proponowanych przez niego zmian poprawi dostępność pacjentów do świadczeń zdrowotnych i zracjonalizuje zarządzanie systemem ochrony zdrowia. Propozycje ministra zdrowia krytykowane są przez opozycję, która uważa, że zmierzają one m.in. do centralizacji systemu ochrony zdrowia.

Rada Ministrów zapozna się także z informacją o realizacji strategii gospodarczej rządu na lata 2002-2005. Program "Przedsiębiorczość - Rozwój - Praca. Strategia Gospodarcza Rządu SLD-UP-PSL" - przyjęty został przez rząd w styczniu.

Rząd ma też wysłuchać informacji o kierunkach prac programowych ministra kultury w zakresie zmian organizacji i finansowania kultury oraz informacji w sprawie realizacji zakupu samolotów specjalnego przeznaczenia.

Szef Kancelarii Premiera Marek Wagner ma przedstawić do akceptacji ministrów propozycje dotyczące sposobu zakupu samolotów specjalnych, którymi będą latać najważniejsze osoby w państwie. Nowe samoloty zastąpią wysłużone maszyny JAK-40.

Według Wagnera, w pierwszej kolejności zostanie powołany międzyresortowy zespół, który określi typy samolotów potrzebnych rządowi. Gdy zespół wytypuje samoloty, które mogą być brane pod uwagę, zostanie powołana komisja przetargowa. W jej skład wejdą urzędnicy Kancelarii Premiera. Ostateczną decyzję - czy rozwiązanie komisji zaakceptować, czy nie - podejmie szef Kancelarii.

Rząd ma ponadto zająć się projektem uchwały w sprawie przyznania Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych na zorganizowanie i zabezpieczenie wizyty papieża Jana Pawła II.

Rada Ministrów ma przyjąć też pakiet rozporządzeń dotyczących spraw celnych m.in. ustanowienia kontyngentów taryfowych na niektóre maszyny, urządzenia i towary inwestycyjne przywożone z zagranicy dla przemysłu motoryzacyjnego.

Ministrowie mają także rozpatrzyć pakiet rozporządzeń związanych z ustanowieniem specjalnych stref ekonomicznych. (an)

rządsejmmiller
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)