Rząd da młodzieży "Strategię", forsę ma dać UE?
"Strategię państwa dla młodzieży na lata 2003-2012", dokument przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, przyjęła Rada Ministrów.
Formułując cele polityki wobec młodzieży przyjęto, że dotyczyć one będą osób w wieku 15-25 lat. W Polsce żyje blisko 6,5 mln osób w wieku od 15 do 24 lat, co stanowi 16,8% ogółu ludności.
Podstawowym celem strategicznym państwa jest dążenie do coraz wyższej jakości i powszechności kształcenia - napisano w komunikacie po Radzie Ministrów. W roku szkolnym 2000-2001 współczynnik skolaryzacji (miara powszechności nauczania) uczniów w szkołach średnich, kształcących młodzież w wieku 15-18 lat, wynosił 90,1%. W porównaniu z krajami Unii Europejskiej był on dość wysoki.
"Konieczna jest jednak poprawa jakości kształcenia w szkołach wiejskich i zawodowych. W szczególności w tych ostatnich należy upowszechnić nauczanie języków obcych, zwłaszcza angielskiego. Istnieje potrzeba powiązania kształcenia z potrzebami rynku pracy oraz rozbudzenie w młodzieży motywacji do ustawicznej nauki i przygotowanie jej do życia w zmieniającym się świecie" - czytamy w komunikacie.
Wśród młodzieży występuje bardzo wysokie bezrobocie. W latach 1999-2002, w grupie wiekowej 15-24 lata, było ono ponad dwukrotnie wyższe niż w całej populacji. Oczekuje się, że zmodyfikowany przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej program "Pierwsza praca" stanie się skutecznym narzędziem walki z bezrobociem wśród młodzieży.
W "Strategii" zwrócono także m.in. uwagę na konieczność: zachęcania młodzieży do uczestniczenia w procesie podejmowania decyzji na różnych szczeblach zarządzania społecznością i państwem, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności lokalnych, systematycznego doskonalenia systemu opieki zdrowotnej nad uczniem i studentem oraz promocji zdrowego stylu życia.
"Z szacunków wynika, że w Polsce na działania określone w tym dokumencie przeznacza się około 2 mld zł, co stanowi około 1% ogółu wydatków budżetu państwa na 2003 r. Zakłada się, że w latach 2004-2005 środki budżetu na zadania określone w Strategii będą na poziomie zbliżonym do roku 2003. Ponieważ zadania określone w tym dokumencie będą kontynuowane po roku 2012, należy założyć, że środki na nie będzie można uzyskać z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie rządu.