Trwa ładowanie...

Rząd chce walczyć z protestami społecznymi? Nawet 30 tys. mandatu

W zaproponowanych przez rząd zmianach do ustawy o ruchu drogowym znalazły się zapisy, które mogą uderzyć w uczestników protestów społecznych. Wśród propozycji jest umożliwienie karania demonstrantów wchodzących podczas manifestacji na jezdnię.

Rząd chce walczyć z protestami społecznymi? Nawet 30 tys. mandatu Rząd chce walczyć z protestami społecznymi? Nawet 30 tys. mandatu Źródło: East News
df1ns0v
df1ns0v

Projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym zakłada daleko idące zmiany w Kodeksie wykroczeń. W myśl zaproponowanych przez rząd przepisów, mandaty mogłyby sięgać nawet piętnastokrotności średniego miesięcznego dochodu.

W obecnym kształcie przepisów, kary dotyczą wyłącznie osób, które popełniły "czyn szkodliwy społecznie". Rządzący chcą jednak rozszerzyć zakres karania w sposób, który umożliwiłby karanie osób, które nie dopuściły się tak definiowanych zachowań.

Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje: Narzędzie walki z protestami

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich planowane zmiany mogą uderzyć w wolności i prawa obywatelskie. Prof. Marcin Wiącek ocenił, że rząd nie działa w sprawie nowego projektu w sposób transparentny. "Już sam jego tytuł ma na celu zakamuflowanie poważnych zmian w prawie wykroczeń, zwłaszcza zmianę ustawowej definicji wykroczenia oraz bardzo drastyczne podniesienie sankcji za nie" - napisał w piśmie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Podatki mocno wzrosną i to już niedługo. "Rząd oszukuje społeczeństwo"

Wiącek wskazuje, że proponowane zmiany wprowadziłyby możliwość karania uczestników protestów społecznych mandatami w wysokości nawet do 30 tys. złotych. Chodzi o przepis dotyczący wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

df1ns0v

"Już obecne grzywny przekraczają zasadniczą granicę 5000 zł, co jest przedmiotem krytyki w doktrynie prawa. Wskazuje się, że wyższa grzywna jest karą właściwą raczej przestępstwom niż wykroczeniom. A wysokość możliwej grzywny nie może pozostawać w oderwaniu od przeciętnych możliwości zarobkowych obywateli Polski" - czytamy w opinii RPO..

Rząd chce zniechęcać obywateli do protestu?

Zdaniem Wiącka planowana nowelizacja może być próbą wprowadzenia przepisów uderzających w konstytucyjne prawo do protestu społecznego. "Będzie to mogło zostać wykorzystane jako narzędzie zniechęcania do korzystania z konstytucyjnego prawa do pokojowych zgromadzeń (zwłaszcza zgromadzeń spontanicznych) i wyrażania sprzeciwu" - ocenia RPO.

Ponadto Wiącek wskazuje, że kary przewidziane w planowanych zmianach przepisów są niewspółmierne do zarobków znacznej części społeczeństwa. Co więcej, RPO wskazuje, że tego typu modyfikacje prawne powinny być poprzedzone szerokimi konsultacjami ze środowiskiem naukowym i samorządami zawodów prawniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
df1ns0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df1ns0v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj