Trwa ładowanie...
d2vezqy
kosmos
09-03-2007 20:45

Ryzyko zderzenia z asteroidą minimalne, ale istnieje

Ziemi nie grozi praktycznie zderzenie z wielką asteroidą, którą całkowicie zniszczyłaby życie na planecie, ale możliwe są kolizje z małymi, które mogą zniszczyć wielkie miasto i wywołać tsunami - to konkluzje konferencji na ten temat w tym tygodniu w Waszyngtonie.

d2vezqy
d2vezqy

Naukowcy na konferencji powiedzieli, że zidentyfikowano ponad 700 wielkich asteroid, czyli większość z około 1000 - jak szacuje się ich liczbę - ale żadna nie znajduje się na kursie, który doprowadziłby do jej zderzenia z Ziemią.

Natomiast prawdopodobieństwo kolizji z mniejszą asteroidą jest nawet nieco większe niż poprzednio przypuszczano. Naukowcy obliczają jednak, że prawdopodobieństwo śmierci w wyniku takiego kataklizmu równa się mniej więcej ryzyku śmierci w katastrofie lotniczej dla kogoś, kto lata samolotem tylko raz w roku (a więc jest minimalne).

Naukowcy wzywają wszakże NASA (amerykańską agencję kosmiczną), aby przyspieszyła prace nad identyfikowaniem najbardziej niebezpiecznych asteroid i komet. Naciska się też, aby znaleziono sposoby zawrócenia takich obiektów kosmicznych z kursu w kierunku Ziemi.

W raporcie do Kongresu, opublikowanym w czwartek, NASA skarży się na brak funduszy i twierdzi, że z obecnie przewidzianym budżetem nie da sobie rady z tym zadaniem.

d2vezqy

Kongres zobowiązał agencję do zidentyfikowania większości mniejszych asteroid do 2020 r. NASA szacuje, że takich obiektów jest około 100.000, z czego 20 uznano za "potencjalnie niebezpieczne".

Jedna z takich asteroid to Apophis, która zbliżyła się już do Ziemi w 2004 r., a w 2036 r. ma znowu przejść stosunkowo blisko naszej planety. Prawdopodobieństwo, że w nią uderzy, wynosi jak 1 do 45.000.

Tomasz Zalewski

d2vezqy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vezqy
Więcej tematów