Rywalizacja dorożek na Mistrzostwach Podhala w Powożeniu
Paradą dorożek i konkursem powożenia rozpoczął się w Zakopanem 39. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Do 25 sierpnia pod festiwalowym namiotem o nagrody - złote, srebrne i brązowe ciupagi - walczyć będzie szesnaście zespołów polskich i zagranicznych.
17.08.2007 | aktual.: 17.08.2007 16:40
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/mistrzostwa-podhala-w-powozeniu-6038636632536193g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/mistrzostwa-podhala-w-powozeniu-6038636632536193g )
Mistrzostwa Podhala w Powożeniu
W Zakopanem zarejestrowanych jest stu dorożkarzy. W Mistrzostwach Podhala w Powożeniu udział wzięło dwudziestu dziewięciu - z Zakopanego, Białego Dunajca, Poronina i Dzianisza. Wśród nich jedna kobieta Joanna Migiel. Pięcioosobowa komisja oceniała wygląd powozu, woźnicy i konia. Był też slalom, podczas którego punktowano sprawność dorożkarza i karność konia. Najtrudniejsze było i dla mnie i dla konia cofanie podczas slalomu. To dla konia prawdziwa kara i trzeba było sporo wysiłku, żeby go przekonać, a przecież jury mierzyło czas -powiedział uczestnik mistrzostw Wojciech Migiel z Zakopanego. Oficjalne wyniki konkursu powożenia poznamy w poniedziałek.
Zakopiański festiwal to nie tylko występy zespołów, ale także szereg imprez towarzyszących. Przewidziano m.in. festiwal smaku, wystawy fotograficzne i rzemiosła ludowego, kiermasz sztuki. Tradycyjnie zespoły mają swoje dni, podczas których prezentują kulturę, sztukę i narodową kuchnię - powiedział dyrektor festiwalu Grzegorz Buczulski.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jest jednym z największych i najstarszych w Europie. Korzenie imprezy sięgają roku 1935, kiedy to odbył się pierwszy zjazd pod nazwą Święta Gór. Podobnie jak obecnie imprezie towarzyszyły liczne wystawy sztuki ludowej, odczyty i wycieczki. W 1938 r. zmieniono nazwę festiwalu na Tydzień Gór. Wówczas impreza odbyła się w Wiśle. Po wojnie festiwal reaktywowano pod nazwą Jesieni Tatrzańskiej. Od 1968 r., wraz z rozbudową programu, przyjął on nazwę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.