Trwa ładowanie...
d1x1at2
IAR

Ryszard Schnepf krytykuje Jana Tomasza Grossa

Ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf krytykuje Jana Tomasza Grossa za jego artykuł dla niemieckiego "Die Welt". Według ambasadora, Gross nie tylko wygłasza poglądy krzywdzące Polaków, ale rażąco mija się z prawdą historyczną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Tomasz Gross
Jan Tomasz Gross (PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski)
d1x1at2

Ryszard Schnepf oświadczył, że artykuł Jana Grossa dla "Die Welt" przyjął z niedowierzaniem i konsternacją - nie tylko jako ambasador, ale również jako historyk i jako człowiek. Według Schnepfa, porównywanie obecnej debaty w Polsce w trudnej kwestii uchodźców z tragedią Holocaustu i stosunkiem Polaków do Żydów w czasie okupacji jest co najmniej niestosowne. Ambasador zwrócił uwagę, że trafniejsze jest porównanie obecnego exodusu Syryjczyków do postawy wielu krajów Zachodu, które zamknęły drzwi przed Żydami uciekającymi przed terrorem hitlerowskim.

W opublikowanym przez ambasadę RP w Waszyngtonie oświadczeniu Ryszard Schnepf odnosi się również do słów Jana Tomasza Grossa, że "w czasie drugiej wojny światowej Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców". Jego zdaniem, amerykański historyk taką tezą przekroczył granice absurdu. "Udokumentowane przypadki polskiej kolaboracji z nazistami są kroplą w oceanie współczucia i praktycznej pomocy, jakiej Polacy udzielili prześladowanym" - podkreślił Ryszard Schnepf, przypominając, że Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to w większości Polacy.

d1x1at2

Podziel się opinią

Share

d1x1at2

d1x1at2
Więcej tematów