Ryszard Grobelny prezydentem Poznania
Ryszard Grobelny będzie prezydentem Poznania przez najbliższe cztery lata. Według wyników podanych w nocy przez Miejską Komisję Wyborczą - dotychczasowego prezydenta poparło w drugiej turze 58,8% wyborców. Jego rywalkę Marię Pasło-Wiśniewską z Platformy Obywatelskiej - 41,2%.
27.11.2006 | aktual.: 27.11.2006 09:55
Frekwencja w Poznaniu wyniosła 34,7%.
Z sondażu przygotowanego przez Wielkopolską Telewizję Kablową i firmę Gemini wynika, że Ryszard Grobelny wygrał we wszystkich okręgach z wyjątkiem Łazarza. Trzy czwarte wyborców Jacka Tomczaka z PiS, który odpadł w pierwszej turze, głosowało w drugiej na Grobelnego.
Większość popierających w pierwszej turze kandydata lewicy Andrzeja Nowakowskiego - około 60% - również udzieliła poparcia dotychczasowemu prezydentowi.
Grobelny dwa tygodnie temu został także wybrany na radnego. W obecnej sytuacji bedzie musiał zrezygnować z mandatu. Radnym na jego miejsce zostanie Andrzej Bielerzewski.
Ryszard Grobelny przejmie obowiązki prezydenta po ślubowaniu przed radą miasta. Odbędzie się to na sesji, która musi zostać zwołana w siedem dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą.
W Pile wygrał dotychczasowy prezydent Zbigniew Kosmatka. Zwycięskiego kandydata lewicy i demokratów - poparło 56,1% wyborców. Jego rywala Rafała Zdzierelę - 43,9%.
Frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła w Pile 33,2%.
W Koninie zwyciężył dotychczasowy prezydent Kazimierz Pałasz z SLD. Zdobył nieco ponad 56% głosów, natomiast Małgorzata Waszak z PO - prawie 44%.
Frekwencja wyniosła tam 36,3%, w całym okręgu konińskim - ponad 42%.
W Ostrowie Wielkopolskim drugą turę wyborów prezydenckich nadspodziewanie łatwo wygrał Radosław Torzyński. Według nieoficjalnych wyników, kandydat PO, PiS i lokalnych organizacji prawicowych zdobył około 55,6% głosów. Jego niezależny kontrkandydat Maciej Kłósak zgromadził - 44,4% głosów.
Prezydenta z lewicy przez najbliższe cztery lata będą mieć mieszkańcy Gniezna. Został nim Jacek Kowalski popierany przez blok SLD i Demokratów. Otrzymał ponad 64% głosów.
W Wielkopolsce najwyższą frekwencje zanotowano w Chrzypsku Wielkim w powiecie międzychodzkim - 63%. Najniższą - w Trzemesznie - tam do urn poszedł zaledwie co trzeci wyborca.