Trwa ładowanie...
d30iau1
Ryszard Czarnecki: Polsce potrzebna jest zmiana konstytucji

Ryszard Czarnecki: Polsce potrzebna jest zmiana konstytucji

- Polsce potrzebna jest zmiana konstytucji - stwierdził w programie "Dzieje się na żywo" Wirtualnej Polski Ryszard Czarnecki, europoseł PiS i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Z kolei poseł PO Marcin Święcicki uznał, że częste zmienianie konstytucji to "praktyka krajów niedemokratycznych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d30iau1

- Musimy się zastanowić, czy idziemy w stronę systemu prezydenckiego, czy systemu kanclerskiego - powiedział Czarnecki. Jego zdaniem, obecnie widoczna jest "pewna schizofrenia". - Prezydenta wybieramy w wyborach powszechnych, po czym jego kompetencje są dużo mniejsze niż mandat społeczny, który otrzymuje - stwierdził.

- Jak prezydent umie się rozpychać łokciami to jego kompetencje są większe, a jak jest cichutki - jak prezydent obecnie urzędujący - to kompetencje ma de facto mniejsze - dodał.

d30iau1

Święcicki z kolei uznał, że zmiana konstytucji nie jest potrzebna, a jedynie poprawki. - Choćby po to, żeby była możliwość wprowadzenia euro - oznajmił.

Zdaniem posła PO, częste zmienianie konstytucji to praktyka krajów niedemokratycznych. - Poza tym, nasza konstytucja się sprawdziła przy zmianach rządów, wyborach i współpracy rządu z prezydentem - podkreślił.

Na pytanie, czy należy wzmocnić pozycję prezydenta, Święcicki oznajmił, że jest przeciwny takiemu rozwiązaniu. - Lepszy jest rozdział władzy, jaki mamy w tej chwili - oznajmił.

Zaznaczył, że wszystkie kraje postkomunistyczne na terenie byłego Związku Radzieckiego, poza republikami bałtyckimi, poszły w kierunku silnego prezydenta. - To się wypaczyło - stwierdził. Po czym dodał: - Silny prezydent podporządkowuje sobie media, gospodarkę, całą politykę i zaczyna kontrolować opozycję.

d30iau1

Podziel się opinią

Share
d30iau1
d30iau1
Więcej tematów