Trwa ładowanie...

Ryszard Bogucki otrzyma 264 tys. zł odszkodowania za niesłuszny areszt. "Pogranicze tortur"

Warszawski sąd okręgowy przyznał Ryszardowi Boguckiemu 264 tys. zł odszkodowania za niesłuszny areszt, podczas którego mężczyzna spotykał się z traktowaniem "nierzadko na pograniczu tortur". To zdecydowanie mniej, niż żądał poszkodowany.

Share
Ryszard Bogucki otrzyma 264 tys. zł odszkodowania za niesłuszny areszt. "Pogranicze tortur"
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d17x34g

Bogucki, który został prawomocnie uniewinniony od zarzutu nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały, domagał się dziewięciu mln. zł.

Sąd Okręgowy w Warszawie nieprawomocnie uwzględnił w części jego wniosek, w którym mężczyzna żądał zadośćuczynienia za to, że w związku ze sprawą Papały przesiedział ponad dziewięć lat w areszcie ze statusem więźnia niebezpiecznego.

d17x34g

Prawnicy Boguckiego dowodzili, że mężczyzna był pozbawiany snu, puszczano mu głośną muzykę i skazano go na samotność w jednoosobowej celi, co doprowadziło do stanów lękowych.

- Dzisiejszy wyrok z pewnością spotka się z falą krytyki, natomiast sąd nie może ulegać presji, bo gdyby do tego doszło, skończyłaby się jego niezależność i niezawisłość sędziów - podkreślił sędzia Igor Tuleya w uzasadnieniu wyroku.

I tak się stało. Prokurator Stanisław Wieśniakowski przyznał, że nie zgadza się z wyrokiem, a w szczególności z ustaleniami sądu, zgodnie z którymi na terenie więzienia karnego Warszawa-Mokotów miały być stosowane tortury wobec Boguckiego. - Te ustalenia są dowolne. Wydaje mi się, że wyrok zostanie zaskarżony - stwierdził Wieśniakowski.

Bogucki obecnie odbywa inny wyrok - 25 lat więzienia za udział w zabójstwie w 1999 r. szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, ps. "Pershing". Mężczyzna mówił, że w celi, w której przebywał, "nie miał miejsca na rozprostowanie rąk, a kolanami dotykał drugiej ściany". - Były to warunki uwłaczające godności człowieka - dodawał. Bogucki podkreślał, że gdy uchylono mu areszt do sprawy Papały, jego warunki bardzo się poprawiły.

W sprawie "Pershinga" Bogucki został aresztowany w 2001 r.; w sprawie gen. Papały areszt stosowano od lutego 2003 r. do kwietnia 2012 r. W 2003 r. mężczyznę skazano w sprawie "Pershinga". W sprawie Papały warszawski sąd uniewinnił Boguckiego w 2013 r.

d17x34g

Podziel się opinią

Share
d17x34g
d17x34g
Więcej tematów