Rysunki żołnierza-wyzwoliciela na wystawie w Muzeum Auschwitz
Wystawę około 30 rysunków z cyklu "Auschwitz" radzieckiego żołnierza, Zinowija Tołkaczewa, który uczestniczył w wyzwoleniu niemieckiego obozu, można oglądać w budynku recepcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Tołkaczew, który w cywilu był artystą plastykiem, tworzył rysunki "na gorąco", pod wpływem tego, co zobaczył i usłyszał od wyzwolonych więźniów. Prace w ołówku rysowane były na formularzach, które znalazł w kancelarii obozu. Widnieją na nich nadruki komendanta Auschwitz, komendantury obozu czy zakładów IG Farbenindustrie.
Szefowa działu wystawienniczego muzeum, Teresa Zbrzeska, która jest scenarzystką wystawy, powiedziała, że znalazły się na niej reprodukcje rysunków przedstawiających wyzwolenie oraz wygląd obozu w styczniu 1945 roku.
Wystawa będzie czynna do 30 marca.
Tołkaczew urodził się w 1903 roku w Szczedrinie na Białorusi. Studiował, a później także wykładał, w kijowskim Instytucie Sztuk Pięknych. Pod koniec wojny przybył wkrótce po wyzwoleniu do obozu na Majdanku. Uczestniczył w wyzwalaniu Auschwitz, co zaowocowało powstaniem cykli prac: "Majdanek", "Auschwitz", "Kwiaty Auschwitz". Zmarł w 1977 roku.