Rynek taxi w Polsce

Rynek taxi w Polsce

Rynek taxi w Polsce
26.09.2018 17:24, aktualizacja: 28.09.2018 11:17

Rynek taksówek w Polsce zwiększył się o 30 procent w ciągu ostatniej dekady. Kim są klienci taksówek? Gdzie realizuje się największą liczbę kursów? Oto trendy na polskim rynku taxi w 2018 roku.

400 tysięcy osób - tylu klientów codziennie korzysta z taksówek w całej Polsce. Jest to dość duży wynik, jednak okazuje się, że taksówkarze są daleko poza czołówką najlepiej zarabiających zawodów w kraju.

80 procent zleceń w 20 miastach w kraju

Polska Sieć Taxi 19 123 przygotowała raport, z którego wynika, że aż 80 procent kursów taxi jest zamawianych w 20 największych miastach w Polsce. Najwięcej zleceń otrzymują taksówkarze z miast takich jak Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk, Wrocław i Katowice. 60 procent kursów jest zamawianych przez kobiety, a 3/4 zleceń jest realizowanych za dnia. Kursy nocne stanowią jedynie 1/4 zleceń, a większość z nich przypada w weekendy i dni wolne od pracy. Rynek taxi w Polsce zwiększył się w ciągu ostatniej dekady o 30 procent, co świadczy o tym, że zapotrzebowanie na usługę rośnie.

Firma iTaxi również podjęła się przygotowania raportu na temat rynku taxi w Polsce. Twórcy aplikacji iTaxi uzyskali informacje, z których wynika, że telefon wciąż jest najpopularniejszym sposobem zamawiania usługi - zlecenia przyjmowane telefoniczne stanowią aż 70 procent wszystkich kursów. Liczba kursów zamawianych przez aplikację jest wyższa w dużych miastach, a największą grupę jej użytkowników stanowią klienci w wieku 25-35 lat.

Ile kosztują taksówki w Polsce?

Najmniej płaci się za taksówki w Szczecinie i Radomiu, gdzie opłata startowa wynosi mniej niż 2 złote. Dla porównania w Warszawie ta sama opłata wynosi od 6 do 8 złotych. Co ciekawe, kursy w stolicy kosztują podobnie jak przejazdy taksówką w Katowicach, Łodzi czy Trójmieście. Cena przeciętnego kursu wynosi tam około 30-40 złotych.

Taksówkarze, mówiąc o swoim wynagrodzeniu, zwykle posługują się pojęciem obrotów zamiast zarobków. Obrót kierowcy taxi wynosi na ogół od 6000 do 12000 złotych, lecz aż połowa tej sumy to koszty. Koszty po stronie taksówkarza to składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, taxi insurance, koszty zakupu paliwa, utrzymania i przystosowania samochodu, a także prowizja za przynależność do korporacji taksówkarskiej. Na rękę taksówkarzowi zostaje zwykle od 3 do 6 tysięcy złotych, jednak są kierowcy, którzy zarabiają o wiele mniej. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia pojazdu, taksówkarzowi może zostać jedynie 1000-1500 złotych. Aby uniknąć wysokich kosztów napraw samochodu, wskazane jest wykupowanie ubezpieczenia taxi insurance, które działa podobnie jak polisa AC. Ubezpieczenie zapewnia wypłatę świadczenia na naprawę auta, bez względu na to, w jaki sposób dojdzie do uszkodzenia taksówki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także