Trwa ładowanie...
d1ngm69

Ryga: w parlamencie i samorządzie tylko po łotewsku

Parlament Łotwy nadał we wtorek językowi łotewskiemu oficjalny status jedynego, obowiązującego w pracach parlamentu i organów samorządowych języka. Za przyjęciem ustawy w tej sprawie opowiedziało się 72 deputowanych, 15 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

d1ngm69
d1ngm69

Ustawa uznaje łotewski za obligatoryjny język roboczy w organach wybieralnych. Zabrania posłom i radnym posługiwania się jakimkolwiek innym językiem podczas wykonywania czynności, związanych z wykonywaniem mandatu. Obliguje ich do udzielania odpowiedzi po łotewsku każdemu petentowi, który tego zażąda.

Jednocześnie przestał obowiązywać przepis, wymagający od Rosjan - obywateli Łotwy - zdawania egzaminu z języka państwowego w przypadku chęci kandydowania do parlamentu i samorządowych władz lokalnych. Wymóg ten był niejednokrotnie krytykowany przez instytucje europejskie jako dyskryminacyjny wobec ludności rosyjskojęzycznej, stanowiącej jedna trzecią ludności kraju.

Łotewscy politycy twierdzą, że zmieniając ustawodawstwo w kwestii językowej uwzględnili sugestie wysokich przedstawicieli krajów zachodnich. Liczą, że ułatwi to Łotwie przyjęcie do NATO i Unii Europejskiej.(miz)

d1ngm69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ngm69
Więcej tematów