Trwa ładowanie...
d2sn2dk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rwanda: Kagame prezydentem do 2034roku? USA protestują

• USA wezwały prezydenta Rwandy do respektowania ograniczeń liczby kadencji
• Rwandyjczycy opowiedzieli się za zniesieniem ograniczeń
• Paul Kagame może pozostać na stanowisku nawet do 2034 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Rwandy Paul Kagame
Prezydent Rwandy Paul Kagame (AFP, Fot: CYRIL NDEGEYA)
d2sn2dk

Apel wystosowano po referendum, w którym Rwandyjczycy opowiedzieli się za zniesieniem konstytucyjnego ograniczenia liczby kadencji, przez które może rządzić prezydent.

- Stany Zjednoczone są rozczarowane faktem zorganizowania w trybie przyspieszonym referendum, którego przedmiotem była zmiana konstytucji Rwandy poprzez wprowadzenie wyjątku od zasady ograniczenia liczby kadencji (prezydenta) - głosi komunikat Białego Domu. Stany Zjednoczone są jednym z sojuszników Rwandy.

W komunikacie podkreślono, że referendum zorganizowano w sposób uniemożliwiający przeprowadzenie publicznej debaty na temat zasadności proponowanych zmian.

d2sn2dk

Według szefa rwandyjskiej komisji wyborczej Mbandy Kalisy, w referendum ponad 98 proc. wyborców opowiedziało się za zniesieniem ograniczenia liczby kadencji prezydenta Kagame.

Rwandyjska opozycja skrytykowała sobotnie referendum, uznając je za niedemokratyczne.

Kagame, który był nieformalnym przywódcą Rwandy od końca tragicznego ludobójstwa w 1994 roku, został prezydentem sześć lat później. Jest chwalony za ustabilizowanie kraju, ale jego oponenci uważają, że jest autorytarnym przywódcą, który nie toleruje żadnej opozycji i łamie prawa człowieka.

58-letni Kagame od lat oskarżany jest o skrytobójcze mordy swoich politycznych rywali. Za brutalne rządy Kagamego rwandyjscy dysydenci winią Zachód, który w poczuciu winy, że nie zrobił nic, by w 1994 roku zapobiec ludobójstwu Tutsich, bezkrytycznie wspiera we wszystkim Kagamego.

d2sn2dk

Podziel się opinią

Share

d2sn2dk

d2sn2dk
Więcej tematów