Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Była ikoną amerykańskiego sądownictwa
Ruth Bader Ginsburg zmarła w piątek w wieku 87 lat. Przyczyną śmierci najstarszej liberalnej sędzi amerykańskiego Sądu Najwyższego były powikłania związane z chorobą nowotworową. - Była niesamowitą kobietą, czy się z nią zgadzałeś, czy nie - powiedział prezydent USA Donald Trump.
87-letnia legenda amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości zmarła w swoim domu w Waszyngtonie. Jej śmierć potwierdził prezes Sądu Najwyższego USA John Roberts. - Była niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczką sprawiedliwości. Nasz naród stracił prawnika historycznej rangi - oświadczył.
Roberts wyraził nadzieję, że przyszłe pokolenia "będą pamiętać Ruth Bader Ginsburg taką, jaką była".
Ruth Bader Ginsburg była najstarszą liberalną sędzią SN, a w środowisku prawniczym i na świecie znana była m.in. z wyczulenia na punkcie spraw dotyczących dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry czy orientację seksualną.
Zobacz też: Podwyżki dla polityków. Rzecznik rządu Piotr Mueller: kiedyś trzeba będzie wrócić do tematu
"Udowodniła, że można się z kimś nie zgadzać, nie będąc dla niego nieprzyjemnym. Jej opinie, także te najbardziej znane, dotyczące równouprawnienia kobiet i niepełnosprawnych, zainspirowały wszystkich Amerykanów i pokolenia wielkich prawniczych umysłów" - napisał Donald Trump w opublikowanym oświadczeniu.
Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Miała 87 lat
Prawniczka od blisko 11 lat chorowała na raka trzustki, a później na raka jelita grubego. W 2019 roku przeszła operację polegającą na usunięciu zmian w płucach. W lipcu br. wyjawiła, że choroba nowotworowa nawróciła, a ona sama poddaje się chemioterapii. Zapewniła jednak, że z pracy w SN rezygnować nie zamierza.
Wieści o coraz większych problemach zdrowotnych wywołały dyskusję w USA, czy Ruth Bader Ginsburg nie powinna przejść w stan spoczynku. Dzięki temu Donald Trump mógłby powołać na jej miejsce bardziej konserwatywnego sędziego.
Amerykański Sąd Najwyższy składa się z dziewięciu sędziów, a rozpatrywane przez nich sprawy podlegają prawu federalnemu. SN kontroluje również działania władzy ustawodawczej i wykonawczej pod kątem zgodności z konstytucją.