Trwa ładowanie...
dhpddox

Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Była ikoną amerykańskiego sądownictwa

Ruth Bader Ginsburg zmarła w piątek w wieku 87 lat. Przyczyną śmierci najstarszej liberalnej sędzi amerykańskiego Sądu Najwyższego były powikłania związane z chorobą nowotworową. - Była niesamowitą kobietą, czy się z nią zgadzałeś, czy nie - powiedział prezydent USA Donald Trump.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona amerykańskiego sądownictwa miała 87 lat
Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona amerykańskiego sądownictwa miała 87 lat (Getty Images)
dhpddox

87-letnia legenda amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości zmarła w swoim domu w Waszyngtonie. Jej śmierć potwierdził prezes Sądu Najwyższego USA John Roberts. - Była niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczką sprawiedliwości. Nasz naród stracił prawnika historycznej rangi - oświadczył.

Roberts wyraził nadzieję, że przyszłe pokolenia "będą pamiętać Ruth Bader Ginsburg taką, jaką była".

Ruth Bader Ginsburg była najstarszą liberalną sędzią SN, a w środowisku prawniczym i na świecie znana była m.in. z wyczulenia na punkcie spraw dotyczących dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry czy orientację seksualną.

dhpddox

Zobacz też: Podwyżki dla polityków. Rzecznik rządu Piotr Mueller: kiedyś trzeba będzie wrócić do tematu

"Udowodniła, że można się z kimś nie zgadzać, nie będąc dla niego nieprzyjemnym. Jej opinie, także te najbardziej znane, dotyczące równouprawnienia kobiet i niepełnosprawnych, zainspirowały wszystkich Amerykanów i pokolenia wielkich prawniczych umysłów" - napisał Donald Trump w opublikowanym oświadczeniu.

Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Miała 87 lat

Prawniczka od blisko 11 lat chorowała na raka trzustki, a później na raka jelita grubego. W 2019 roku przeszła operację polegającą na usunięciu zmian w płucach. W lipcu br. wyjawiła, że choroba nowotworowa nawróciła, a ona sama poddaje się chemioterapii. Zapewniła jednak, że z pracy w SN rezygnować nie zamierza.

dhpddox

Wieści o coraz większych problemach zdrowotnych wywołały dyskusję w USA, czy Ruth Bader Ginsburg nie powinna przejść w stan spoczynku. Dzięki temu Donald Trump mógłby powołać na jej miejsce bardziej konserwatywnego sędziego.

Amerykański Sąd Najwyższy składa się z dziewięciu sędziów, a rozpatrywane przez nich sprawy podlegają prawu federalnemu. SN kontroluje również działania władzy ustawodawczej i wykonawczej pod kątem zgodności z konstytucją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhpddox

Podziel się opinią

Share
dhpddox
dhpddox
Więcej tematów