Ruszyło śledztwo ws. korupcji w resorcie zdrowia
Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wszczęła formalne śledztwo w sprawie Waldemara Deszczyńskiego, szefa gabinetu byłego ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego, posądzanego
przez prasę o korupcję. Śledztwo wszczęto jeszcze w czwartek, ale poinformowano o tym dopiero
w piątek.
Jak podała prokuratura w oficjalnym komunikacie, śledztwo wszczęto "w sprawie żądania przez pracownika administracji rządowej, w związku z pełnieniem funkcji publicznej w Ministerstwie Zdrowia, od przedstawicieli zagranicznej firmy farmaceutycznej, udzielenia korzyści majątkowej w zamian za umieszczenie leku, będącego produktem tej firmy, na liście leków refundowanych". Za taki czyn grozi do 8 lat więzienia.
W czwartek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podała, że jej dotychczasowe czynności sprawdzające w sprawie Deszczyńskiego wskazują na "możliwość korupcji" w resorcie zdrowia.
12 maja w "Rzeczpospolitej" ukazał się artykuł pt. "Leki za milion dolarów". Napisano w nim, że Deszczyński miał w 2002 r. żądać milionów dolarów łapówki od koncernu farmaceutycznego w zamian za umieszczenie jego leków na liście refundacyjnej. W dniu publikacji prokuratura rozpoczęła swoje postępowanie sprawdzające, a ABW - "rozmowy wyjaśniające" z osobami ze sprawy Deszczyńskiego, m.in. z nim samym.
Deszczyński przyznał, że dwa razy w 2002 r. - "w miejscu publicznym, w towarzystwie osób trzecich" - spotkał się z przedstawicielami firmy, o której napisała "Rzeczpospolita". Zaprzeczył jednak, by kiedykolwiek składał im propozycję korupcyjną. Zarzucił dziennikarzom brak rzetelności i zapowiedział pozew i prywatny akt oskarżenia wobec "Rzeczpospolitej".
"Rzeczpospolita" doniosła, że w czwartek informator tej gazety potwierdził podczas przesłuchania w ABW, że zażądano od niego milionów dolarów łapówki za wpisanie leku na listę leków refundowanych. Żądanie łapówki miało wyjść od Waldemara Deszczyńskiego.
Osobą bezpośrednio odpowiedzialną wtedy w resorcie zdrowia za politykę lekową był Aleksander Nauman - obecny szef Narodowego Funduszu Zdrowia.
W kontekście afery korupcyjnej media pisały ostatnio o powiązaniach Aleksandra Naumana i Waldemara Deszczyńskiego z przemysłem farmaceutycznym.
Premier Leszek Miller zapowiedział, że ewentualną decyzję o dymisji Aleksandra Naumana podejmie po wyjaśnieniu sprawy przez prokuraturę.