Ruszyła bezpłatna sterylizacja psów i kotów
W Warszawie ruszyła akcja bezpłatnej sterylizacji psów i kotów. Potrwa do 15 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych. Zabieg można wykonać w jednym z 28 zakładów weterynaryjnych.
O tym, że w 2015 roku zarówno czipowanie jak i zabiegi sterylizacji/kastracji psów i kotów będą w całości finansowane ze środków miejskich informowaliśmy jeszcze w marcu. Trwały wówczas postępowania przetargowe, mające na celu wyłonienie zakładów leczniczych, gdzie stołeczne czworonogi będą mogły być poddane takim zabiegom. Tegoroczny wykaz placówek wraz z godzinami otwarcia i numerami telefonów można znaleźć na tej stronie.
Akcja dotyczy zwierząt powyżej szóstego miesiąca życia oraz tych, które kwalifikują się do znieczulenia ogólnego. Koszt zabiegu ponosi w całości miasto. Obejmuje on: wizytę kwalifikującą, w tym badanie kliniczne przed zabiegiem; wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji lub kastracji w narkozie infuzyjnej; zapewnienie psu lub kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy (w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku)
oraz późniejszą wizytę kontrolną obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.
Warto pamiętać, że jeżeli w trakcie wizyty weterynarz stwierdzi konieczność wykonania badań dodatkowych (np. EKG, badania krwi), miasto nie pokryje kosztów ich wykonania, nie ponosi również kosztów wykonania innych dodatkowych zabiegów lub usług.
Aby skorzystać z bezpłatnej sterylizacji psa lub kota należy wypełnić w dwóch egzemplarzach wniosek o wykonanie zabiegu. Znajdziemy go na tej stronie. Należy również okazać dowód tożsamości, książeczkę zdrowia zwierzęcia, rodowód lub inny dokument potwierdzający prawa do zwierzęcia. Zwierzę musi być oznakowane elektronicznie (zaczipowane). Można to zrobić bezpłatnie, ten zabieg również finansowany jest przez ratusz. Ponadto w przypadku psów wymagane jest, aby zwierzę posiadało aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Zwierzę zapisywane przez właściciela na zabieg sterylizacji lub kastracji powinno być w dobrym stanie zdrowia oraz odpowiednio przygotowane. Lekarz ma prawo odmówić wykonania wcześniej umówionego zabiegu, jeżeli zwierzę będzie chore lub właściciel odpowiednio go nie przygotuje. Organizatorzy akcji przypominają również, że podczas zabiegu suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki lub rui, od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej 2 tygodnie, a minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia - podaje się mu tylko wodę.
Akcja prowadzona jest przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Warszawy w ramach realizacji programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Warszawy w 2015 r.
W ubiegłych latach miasto dofinansowywało zabiegi kastracji lub sterylizacji (w zeszłym roku w wysokości 50 proc.). W 2014 r. zabiegom poddanych zostało 665 kotek i 430 suk oraz 365 kocurów i 254 psy. Od 2012 r. wykonano 4621 zabiegi współfinansowane przez stołeczny ratusz.