PolskaRuszył Fundusz Poręczeń Unijnych

Ruszył Fundusz Poręczeń Unijnych

Ruszył Fundusz Poręczeń Unijnych, który ma umożliwić wykorzystanie części środków unijnych. Pieniądze gromadzone w Funduszu są przeznaczane na gwarancje i poręczenia kredytów udzielanych przez banki na realizację projektów unijnych.

Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza pieniądze te umożliwią wykorzystanie co najmniej kilku miliardów złotych z unijnych pieniędzy. Prezes poinformował, że do tej pory z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który zarządza Funduszem, umowy o udzielaniu kredytów w systemie poręczeniowym zawarło już kilkanaście banków, w tym PKO BP i Bank Przemysłowo-Handlowy. Pietraszkiewicz uważa, że w ciągu kilku najbliższych tygodni takie umowy podpiszą pozostałe banki.

Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich Fundusz Poręczeń Unijnych umożliwia przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom kredytowanie projektów. Na realizację swych projektów będą one zaciągały kredyty w bankach, a poręczać je będzie Fundusz Poręczeń Unijnych - powiedział prezes Pietraszkiewicz. Zastrzegł jednak, że przy kredytowaniu będą ściśle przestrzegane zasady umów zawartych z Komisją Europejską.

Prezes Pietraszkiewicz wyjaśnił, że aby skorzystać z unijnych pieniędzy najpierw trzeba wyłożyć własne. Dla przedsiębiorców, samorządów, organizacji pozarządowych i uczelni, które chcą realizować projekty unijne oznacza to często konieczność zaciągnięcia w bankach kredytu, który będzie zabezpieczany środkami Funduszu Poręczeń Unijnych - powiedział prezes Związku Banków Polskich.

Obecnie na koncie Funduszu jest 114 milionów złotych. Za trzy lata ma być na nim około 900 milionów złotych, co zdaniem prezesa Pietraszkiewicza umożliwi udzielenie kilkakrotnie wyższych kwot poręczeń. Umożliwi to wykorzystanie co najmniej 6-7 miliardów złotych unijnych środków - powiedział prezes Pietraszkiewicz.

Pieniądze wpływające do Funduszu Poręczeń Unijnych pochodzą od banków, które zgodziły się przekazywać na ten cel część swoich zysków, pochodzących z oprocentowania obowiązkowych rezerw.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)