Trwa ładowanie...

Ruszy kampania zniechęcająca uchodźców do przyjazdu do Szwecji

Namioty, śnieg i sroga zima - takie zdjęcia pojawią się w zagranicznych mediach, aby zniechęcić uchodźców do przyjazdu do Szwecji. O kampanii poinformowała nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci (SD), która sfinansuje ją z własnych środków.

Share
Ruszy kampania zniechęcająca uchodźców do przyjazdu do Szwecji
Źródło: AFP, fot: Odd Andersen
d25xt12

Reklamy skierowane są do imigrantów przebywających w Turcji, Jordanii oraz Libanie. - Chcemy dać sygnał, że Szwecja nowo przybyłym nie jest w stanie zapewnić godziwych warunków - powiedziała posłanka SD Paula Bieler.

Innym zaprezentowanym przez partię pomysłem jest zorganizowanie w Szwecji referendum, w którym obywatele mieliby wypowiedzieć się, czy zgadzają się na ograniczenie liczby imigrantów.

Liberalna polityka migracyjna mniejszościowego rządu premiera Stefana Loefvena z Partii Socjaldemokratycznej sprawiła, że Szwecja jest postrzegana jako wyjątkowo atrakcyjny kraj. W tym roku przyjęto rekordową liczbę 90 tys. wniosków o azyl. Według prognoz w 2015 roku do Szwecji może przybyć nawet 150 tys. imigrantów. Jak podał na początku października urząd ds. migracji Migrationsverket zaczyna brakować miejsc noclegowych. Uchodźcy tymczasowo lokowani są w namiotach, halach sportowych, jednostkach wojskowych czy więzieniach.

d25xt12

O zaostrzeniu polityki imigracyjnej zaczynają mówić także inne partie opozycyjne. Konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna domaga się ograniczenia przyznawania zezwoleń na pobyt stały, zastępując je tymczasowymi.

Po wyborach w 2014 roku Szwedzcy Demokraci stali się trzecią siłą w szwedzkim parlamencie. W ostatnich sondażach partia ta zdobywa rekordowe poparcie 24 proc., wyprzedzając socjaldemokratów premiera Loefvena.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

d25xt12

Podziel się opinią

Share
d25xt12
d25xt12
Więcej tematów