Ruszają warsztaty teatralne dla gimnazjalistów i seniorów
We Wrocławiu rozpoczęły się warsztaty teatralne dla gimnazjalistów – 1. Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych. Efekty swoich działań zaprezentują na początku sierpnia.
21.07.2014 | aktual.: 22.07.2014 09:28
21 lipca rozpoczęły się we Wrocławiu warsztaty teatralne, które zaangażują gimnazjalistów oraz seniorów. Projekt jest częścią programu „Lato w Teatrze”, który od 2008 r. stara się podczas wakacyjnej przerwy zainteresować młodzież teatrem. Program powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Od 28 czerwca do 31 sierpnia 2014 r. warsztaty i projekty w ramach „Lata w Teatrze” zaplanowane są w 28 miejscowościach w Polsce. We Wrocławiu odbyły się już dwa projekty – „Światłoczuli”, realizowany przez Teatr Polski, oraz „Niewidzialne miasta”, którego realizatorem był Teatr Lalek.
Ogólną ideą projektów jest współpraca młodzieży z artystami. Młodzi ludzie poznają twórcze sposoby wyrażania siebie oraz zapoznają się z teatralnym językiem i możliwościami jego wykorzystania. Artyści, oprócz doświadczenia, jakim podzielą się z uczestnikami warsztatów, będą mogli również poznać wymagania i oczekiwania młodych widzów. Przez dwa tygodnie młodzież pod opieką profesjonalistów będzie pracować w profilowanych grupach: aktorskiej, muzycznej, scenograficzno-kostiumowej, dokumentacyjno-promocyjnej oraz technicznej.
1. Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych jest realizowany przez Fundację LALE. Teatr. Warsztaty trwać będą przez dwa tygodnie od 21 lipca we wrocławskim klubie Firlej oraz w parku u zbiegu ul. Grabiszyńskiej i Kolejowej. – W projekcie weźmie udział około 20 osób, zarówno będzie to młodzież gimnazjalna, jak i seniorzy – mówi WP.PL koordynatorka warsztatów, Maja Kimbar. Na zakończenie odbędą się prezentacje efektów prac uczestników – 2 sierpnia o godzinie 17. w klubie Firlej oraz 3 sierpnia o godzinie 15. w parku przy Kolejowej.
Jak podkreślają organizatorzy, celem projektu jest spotkanie młodości ze starością. Młode pokolenie, reprezentowane przez gimnazjalistów, będzie starało się dostrzec w seniorach partnera do rozmowy, stworzyć łączność między starym i młodym pokoleniem i platformę wymiany umiejętności i doświadczeń. Przez te dwa tygodnie staraniem wszystkim będzie odnalezienie punktów wspólnych między dwiema odległymi sferami – młodości i starości.
Pierwsze dni będą poświęcone wzajemnemu poznaniu oraz kształtowaniu i rozwojowi wyobraźni i kreatywnego myślenia. Potem uczestnicy zostaną podzieleni na duety lub tercety, w których doskonalić będą swoje wypowiedzi oraz działania sceniczne. Formę wyrazu wybiorą sami uczestnicy, mając do wyboru teatr, aktorstwo, ruch, muzykę, sztuki wizualne, tekst oraz animację przestrzeni. Projekt poprowadzą artyści związani z Fundacją LALE. Teatr oraz innymi ośrodkami kulturalnymi we Wrocławiu.