Trwa ładowanie...
d1grbbk
d1grbbk

Rusza wielkie światowe liczenie gwiazd na niebie

W piątek rusza ogólnoświatowy projekt badania zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem - Great World Wide Star Count czyli Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd. Udział w akcji mogą wziąć wszyscy chętni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1grbbk

The Great World Wide Star Count to projekt edukacyjny prowadzony przez konsorcjum kilkudziesięciu amerykańskich uniwersytetów (UCAR - University Corporation of Atmospheric Research) w ramach programu Windows to the Universe.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Choć projekt jest adresowany szczególnie do uczniów i ich rodziców - uczy bowiem orientacji na niebie oraz ukazuje wpływ człowieka na środowisko - to może w nim wziąć udział każdy.

Wystarczy w okresie od 29 października do 12 listopada wyjść w pogodny wieczór na dwór, znaleźć najciemniejsze miejsce w okolicy i policzyć, ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Łabędzia.

d1grbbk

Organizatorzy przygotowali materiały instruktażowe i mapki ułatwiające to zadanie. Ustaloną na ich podstawie "graniczną wielkość gwiazdową" należy następnie wysłać poprzez specjalną witrynę internetową. Spływające wyniki będą widoczne na mapie świata. Zebrane dane zostaną przeanalizowane przez naukowców, którzy opublikują potem końcowy raport.

Instrukcja została przetłumaczona na język polski przez portal Astronomia.pl. Można ją pobrać z witryny internetowej projektu: http://www.windows2universe.org/citizen_science/starcount/GWWSC2010_ActivityGuide_POLISH.pdf

Jesienne liczenie gwiazd po raz pierwszy odbyło się w 2007 r. W ubiegłym roku nadesłano ponad 1900 obserwacji z 47 krajów.

d1grbbk

Podziel się opinią

Share

d1grbbk

d1grbbk
Więcej tematów