Rusza synod diecezjalny w Warszawie. Bp Jarecki zaprasza środowiska LGBT
- Jeżeli środowiska LGBT wyrażą wolę zaangażowania w synod, nie wykluczymy ich - oświadczył biskup Piotr Jarecki. W niedzielę odbędzie się inauguracja diecezjalnej fazy synodu biskupów w archidiecezji warszawskiej.
9 października w Rzymie rozpoczęło się XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Diecezjalna faza synodu zostanie zainaugurowana o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki przekazał, że powołano już sekretariat synodu.
- Będzie to reprezentacja Kościoła: dwie osoby świeckie: kobieta i mężczyzna oraz ksiądz - powiedział duchowny w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Podkreślił, że stworzony zostanie szeroki zespół synodalny, reprezentujący poszczególne środowiska w diecezji. - Radę kapłańską, radę duszpasterską, uniwersytety katolickie i świeckie, środowiska katolików świeckich takie jak Klub Inteligencji Katolickiej czy Więź i tak dalej" - poinformował bp Jarecki.
Zobacz też: Polexit realny? Posłanka Lewicy nie ma złudzeń: "Staniemy się krajem drugiej szybkości"
Synod diecezjalny w Warszawie. "Nikogo nie wykluczamy"
Biskup Jarecki dodał, że przejęcie związane z synodem jest widoczne zarówno wśród duchownych, jak i świeckich. - Widzę, że ludzie zaczynają tym żyć, widzę autentyczny zapał - wskazał kapłan, zaznaczając, że archidiecezja warszawska chce dotrzeć do jak największego grona osób.
Szansę udziału w synodzie otrzymają nawet środowiska LGBT. - Jeżeli środowiska LGBT wyrażą wolę zaangażowania w synod, nie wykluczymy ich. Niech przepracują te tematy i niech prześlą wyniki dyskusji do nas. Nikogo nie wykluczamy - zapewnił.
- Będziemy się starać tłumaczyć wiernym ideę synodu. Zrobimy też wszystko, żeby księża proboszczowie przejęli się synodem - wyjaśnił w rozmowie z PAP bp Jarecki.
Przeczytaj również: Kryzys w polskim Kościele. Będzie wyprzedawał majątek