Trwa ładowanie...
06-03-2015 06:56

Rusza rekrutacja do przedszkoli

Marzec i kwiecień to czas, kiedy większość samorządów przeprowadza rekrutację do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, wtedy też rozpoczynają się zapisy dzieci do I klas szkół podstawowych. Terminy obowiązujące na terenie każdej z gmin określone są w uchwałach podejmowanych przez rady gmin. W tym roku po raz pierwszy prawo do wychowania przedszkolnego będą miały 4-latki. Oznacza to, że samorządy muszą dla nich znaleźć miejsca.

Rusza rekrutacja do przedszkoliŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Nieśpiałowski
d31xrge
d31xrge

W tym roku po raz drugi nabór odbywa się w oparciu o znowelizowaną ustawę o systemie oświaty, w której określono kryteria pierwszeństwa przy przyjęciu.

Ustawa przyznaje także od 1 września 2015 r. prawo do wychowania przedszkolnego dla wszystkich czterolatków; oznacza to, że gmina będzie musiała znaleźć miejsce w edukacji przedszkolnej dla każdego dziecka 4-letniego, którego rodzice będą tego chcieli. Nie jest to jednak jednoznaczne z przyjęciem czterolatka do placówki wybranej przez jego rodziców.

Zgodnie z przepisami wychowanie przedszkolne może być realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach, tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, np. klubach przedszkolaka. Może też odbywać się w placówkach publicznych i niepublicznych.

Ustawowe kryteria pierwszeństwa przyjęcia do publicznych przedszkoli stanowią, że w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się placówka. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Wówczas najpierw przyjęte zostaną dzieci niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub niepełnosprawnych oboje rodziców, niepełnosprawne rodzeństwo, pochodzące z rodzin wielodzietnych (min. troje dzieci), objętych pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnych rodziców.

d31xrge

Na pozostałe miejsca dzieci przyjmowane będą zgodnie z dodatkowymi kryteriami, określanymi przez gminę, tzw. kryteriami samorządowymi. W tym roku w Warszawie po raz pierwszy w tej grupie pojawiło się kryterium dochodowe. Radni zdecydowali, że punktem wyjścia będzie kwota z ustawy o świadczeniach rodzinnych, czyli kwota 574 zł miesięcznie na jedną osobę w rodzinie dziecka. Rodzice, którzy nie zechcą skorzystać z tego kryterium, nie muszą składać oświadczenia o wysokości dochodu w rodzinie.

Podobnie jak w latach ubiegłych w stolicy zapisy prowadzone są z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Można ubiegać się o przyjęcie dziecka do dowolnej liczby przedszkoli i oddziałów w szkołach, nie obowiązuje przy tym zasada "kto pierwszy ten lepszy". O przyjęciu dziecka do danej placówki decyduje liczba punktów uzyskanych przez nie podczas rekrutacji.

W związku z obowiązkiem przedszkolnym wszystkie dzieci pięcioletnie i sześcioletnie, którym odroczono obowiązek szkolny, mają zapewnione miejsca w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych położonych w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania dziecka.

Od 6 marca rodzice dzieci, które już chodzą do przedszkoli, mają czas na potwierdzenie woli kontynuacji wychowania przedszkolnego. 9 marca ruszą zapisy dla dzieci, które wcześniej nie chodziły do przedszkola. Na złożenie formularza rodzice będą mieli czas do 23 marca.

d31xrge

Jak poinformowała PAP Katarzyna Pienkowska ze stołecznego Ratusza, w obecnym roku szkolnym do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach uczęszcza 50 tys. dzieci: 41,3 tys. do przedszkoli i 8,6 tys. do oddziałów przedszkolnych w szkołach. Do końca tego roku przybędzie około 1100 nowych miejsc dzięki inwestycjom.

W zeszłym roku ok. 70 proc. warszawskich trzylatków aplikowało do miejskich przedszkoli. Ponad 20 proc. dzieci chodzi do niepublicznych przedszkoli. Według Pienkowskiej, część rodziców od razu dla swojego dziecka wybiera przedszkole niepubliczne.

Z danych demograficznych wynika, że w Warszawie mieszka blisko 20,5 tys. pięciolatków (urodzonych w 2010 r.), 19,7 tys. czterolatków (rocznik 2011), z których większość już uczęszcza do przedszkoli i 19,9 tys. trzylatków (rocznik 2012).

d31xrge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31xrge
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj