WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rumunia składa hołd ofiarom tragicznego pożaru w klubie nocnym

Ponad dziesięć tysięcy osób wyszło na ulice Bukaresztu, by wziąć udział w marszu upamiętniającym ofiary pożaru w klubie nocnym, w wyniku którego zginęło przynajmniej 30 osób. Liczba ofiar może znacznie wzrosnąć, bo wielu rannych jest w stanie ciężkim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W marszu solidarności wzięło udział ponad 10 tys. osób
W marszu solidarności wzięło udział ponad 10 tys. osób (PAP/EPA, Fot: Robert Ghement)
WP

Poprzedni bilans piątkowej tragedii wyniósł 29 osób. 30. ofiara zmarła w niedzielę w wyniku odniesionych ran. Wśród ofiar są głównie ludzie młodzi, w tym jeden 15-latek. Według służb medycznych w szpitalu wciąż przebywa ok. 140 rannych, a ponad 30 z nich jest w stanie krytycznym.

Ze źródeł policji wynika, że w bukareszteńskim marszu solidarności udział wzięło ponad 10 tys. osób. - To tragedia spowodowana w pewnym stopniu przez korupcję, obojętność i brak kompetencji. Moim zdaniem to sygnał, że społeczeństwo rumuńskie musi się zmienić - mówi w rozmowie z agencją AFP jeden z uczestników marszu Gabriel Mistodie, który wziął w nim udział, by "złożyć hołd ofiarom i okazać wsparcie rannym, którzy walczą o życie".

Rumuński prezydent Klaus Iohannis, w słowach ocenianych przez AFP jako niezwykle ostre, także nawoływał do zmian w społeczeństwie. - Nie musimy już tolerować niekompetencji władz, nieskuteczności instytucji i nie możemy pozwalać, by korupcja rozwijała się do takiego stopnia, że doprowadza do śmierci - powiedział w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym. Jego zdaniem powodem tragedii było nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa.

WP

Z kolei wiceminister spraw wewnętrznych Raed Arafat poinformował, że klub nie zwrócił się do straży pożarnej o wydanie pozwolenia na pokaz pirotechniczny, który miał towarzyszyć odbywającemu się w klubie koncertowi.

Do wybuchu tragicznego w skutkach pożaru doszło w popularnym wśród młodzieży klubie Colectiv, w którym odbywał się koncert zespołu heavymetalowego. Na widowni znajdowało się ok. 400 osób. Nieznane są jeszcze bezpośrednie przyczyny tragedii.

Premier Rumunii Victor Ponta ogłosił w sobotę trzydniową żałobę narodową. Obowiązuje ona od soboty do poniedziałku włącznie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP